Albertovy skály

Jedná se o národní přírodní rezervaci vyhlášenou již roku 1933 s názvem Drbákov - Albertovy skály (dříve zvané skály Bílé). Jde o jedinečný soubor ekosystémů typických pro střední Povltaví. Lokalita se nachází na strmých skaliskách a slunných stráních lemujících pravý Vltavský břeh naproti letoviska Smilovice. Celou rezervací je vyznačena naučná stezka, dlouhá asi 6 kma osazená 11 informačními panely se zajímavými informacemi o historii a současnosti této jedinečné lokality. Jedná se o dosti náročnou vycházku vedoucí v několika partiích doslova vysokohorským terénem. Na několika vyhlídkách se vám naskytnou úchvatné výhledy do kaňonu Vltavy. Toto překrásné místo byste rozhodně neměli na svých toulkách Povltavím vynechat. Jedná se o jednu z přírodních perel tohoto kraje.

Trasa a doprava na místo

pěšky:

Pro samostatný pěší výlet není tato lokalita pro svou vzdálenost ze Slap vhodná. Ideální kombinací je použití auta a pěšího výletu po naučné stezce. Tato kombinace je popsána v trase vhodné pro auta.

kolo (cca 23 km):

Golf Slapy - Buš - Čím - Chotilsko - Prostřední Lhota - Mokrsko - Čelina - Cholín - Nalžovice - Nalžovické Podhájí - rozcestí turistických značek U křížku. Návštěva Albertových skal na kole je možná, ale není příliš vhodná. Samotnou naučnou stezku nelze na kole projet, je tudíž nutno kolo někde zaparkovat, na což zde nejsou žádná vhodná a bezpečná místa. Jedině snad požádat o uschování kola u některého z domorodců v Nalžovickém Podhájí.

auto (cca 23 km):

Golf Slapy - Buš - Čím - Chotilsko - Prostřední Lhota - Mokrsko - Čelina - Cholín - Nalžovice - Nalžovické Podhájí. Auto je nejlépe zaparkovat přímo na návsi v Nalžovickém Podhájí a dále již pokračovat pěšky po žluté turistické značce až na rozcestí „Pod Vyhlídkou“ kde je možno se již napojit na naučnou stezku (délka stezky asi 6km). Další možností je zaparkování auta až přímo na rozcestí turistických značek „U Křížku“, které se nachází několik set metrů za vsí. Kombinace dopravy autem a pěšího výletu po okruhu naučné stezky je asi nejlepší možností, jak si Albertovy skály prohlédnout. Procházka po naučné stezce je vhodná spíše pro zdatnější turisty, jelikož v některých partiích se jedná o horskou turistiku.

Souřadnice GPS

www.mapy.cz - 49°43'23.676"N, 14°22'5.046"E / 49°43'4.026"N, 14°22'11.893"E (parkoviště)

Mapa

mapa edice KČT č. 38 / C5

Mapu je možné otevřít v samostatném okně a trasu si prohlédnout v detailu.