Andrzej Cieślar

  

Partnerem Galerie sv. Jan je společnost RWE.

 

 Za poslední roky už si našla Galerie sv. Jan své pravidelné příznivce a obdivovatele nejen z řad golfistů, kteří jejími expozicemi procházejí při návštěvě hřiště. Vnitřní i venkovní instalace v poslední době ovládly neplánovaně samé ženy. Nejen rok 2015 se totiž shodou okolností a řízením osudu stal na Slapech rokem žen – od jara až do podzimu tady nejen v interiérové části galerie, ale i venku kolem budovy, vystavovaly pouze samé ženy malířky a sochařky. Proto na jaře 2016 opět přichází na řadu výstava se silným mužským elementem. Po expozici děl malířky Jitky Nesnídalové a sochařky Veroniky Oleríny, které ukončily rok a sezónu 2015, připravili na Slapech výstavu autora-muže.

Od března bude galerie patřit severomoravskému autorovi Andrzeji Cieslarovi - výtvarníkovi, který studoval výtvarnou školu v polských Katovicích a představí cyklus abstraktních maleb. Jeho obrazy na první pohled působí pochmurnějším dojmem, ale zdání klame! Stačí se jen na chvíli zadívat do každé z maleb a člověk objeví tu jiskřičku rudé barvy, tu probleskující odstíny okrových, oranžových a jiných slunečních tónů, jinde mu zase padne oko na blankytnou modrou, která nás ve fantazii zavádí do nebeských výšin stejně jako do magických vodních hlubin…stačí jen postát a nasát atmosféru neuvěřitelně živoucích obrazů tohoto nadaného malíře. Od jara v Galerii sv. Jan!  

Co vás v dětství nejvíce ovlivnilo a „nutilo“ malovat…?

Na začátku mě nejspíš ovlivnila profese mého táty, který je architekt. Sledoval jsem ho jako dítě nesčetněkrát během jeho práce, napodoboval jsem ho a kreslil si své vysněné domy. Navíc jsem vyrůstal v podnětném prostředí - měli jsem doma obrazy Jaroslava Kapce, Antonína Kroči, grafiky architekta Zbigniewa Gądka a sochy Oty Ciencialy. Společně s otcem jsem od dětství navštěvoval ateliéry těchto umělců a tam pravděpodobně došlo k těm prvním impulzům, setkáním s uměním jako takovým. Vidět malovat například Antonína Kroču je opravdový zážitek. Kromě mě se v rodině nikdo jiný malování nevěnuje a nevěnoval, ale jedna z mých sester - Anna Cichá, která momentálně žije v Brně - je módní návrhářka vlastnící módní značku About a její manžel – původní profesí malíř – se dnes věnuje grafice. Takže to výtvarno přece jen nějak v rodině máme.

Andrzej studoval na Slezské univerzitě (US) v Katowicích, konkrétně na Institutu umění sídlícím v Těšíně a to v ateliéru malby prof. Tadeusze Ruse. Trochu legrační bylo, že coby zahraniční student bydlel vlastně nejblíž institutu - na české straně Těšína. A protože se na školu nedostal hned napoprvé, může se pochlubit i zajímavými zaměstnáními….

Poprvé, když jsem se na tuhle školu hlásil,  jsem byl tak zvaně „pod čarou“ J, a proto jsem nějaký čas po maturitě pracoval v Těšínském divadle, kde jsem se začal zajímat o scénografii, které se sice okrajově, ale velmi rád i v současnosti věnuji. Poté jsem nastoupil na Slezskou univerzitu. Na škole nějak nebyl čas na zahraniční stáže, ale v posledních letech se účastním sympozií v Chorvatsku a na Slovensku. Jedná se projekt Bílá-Modrá-Červená, v rámci kterého se setkávají umělci ze slovanských zemí majících trikoloru na vlajce. Výstupy z tohoto projektu dosud byly společné výstavy na Slovensku, v Chorvatsku, ve Slovinsku a u nás v Ostravě. Vlastně malování na sympoziích na Slovensku a v Chorvatsku je téměř jediným mým malováním v plenéru, venku…Jinak pracuji v ateliéru sám, ale jednou za rok mě baví tvořit ve skupině jiných malířů.

Kdo ze současných kolegů je pro vás zajímavým umělcem?

V poslední době mě baví obrazy Jakuba Špaňhela. Podněty pro malování mi přináší nejen výtvarné umění, ale i jiné umělecké obory, např. divadlo a konkrétně představení v Divadle Petra Bezruče. Jsem také velkým fandou kapel Romana Holého.

Myslíte, že se malováním dneska dá uživit?

Obrazy s větší či menší pravidelností prodávám. Velkým pomocníkem při prodeji jsou mi v současnosti sociální sítě a různé virtuální galerie. Naštěstí se v poslední době zvyšuje počet lidí, kteří chtějí mít doma originál. Většinou jsou ale umělci nuceni mít ještě druhé zaměstnání, učí na uměleckých školách nebo jsou zaměstnaní v reklamních agenturách. Nejsem v tom výjimka, nárazově se věnuji grafickým projektům, ilustracím a scénografii – v té bych se rád realizoval mnohem více. Chtěl bych se někdy živit jenom malováním a uměleckou tvorbou. To je můj tajný sen. Taky bych si přál mít svoji galerii a ateliér ve Vídni, Paříži a New Yorku J.

Andrzej Cieslar se rád nechává inspirovat různými podněty – ať už jsou to například nová média a instalace jeho kolegů, nebo různorodé materiály a postupy. Nejčastěji maluje akrylem na klasické plátno, hodně ale používá také třeba spreje. Nedrží se jedné techniky, kombinuje práci s barvami a vodou. A při malování často využívá i náhody. Věří v interpretaci barev?

Interpretace barev nemusí být jednoznačná. Ačkoli používám více tmavší barvy, nejsou pro mě spojeny se smutkem nebo depresí, jak si to někteří občas vysvětlují. Tmavší odstíny jsou pro mě tajemnější než jasné barvy. Ale ani těm se při své práci nevyhýbám.

Vaše ideálně strávené odpoledne?

Při jakékoliv aktivitě nebo pasivitě s rodinou, ve společnosti mé manželky a syna, který se mi nedávno narodil. Večer bych vyrazil na koncert, např. Prince :-).

Kolik času věnujete malování?

Snažím se chodit do ateliéru pravidelně každý den. Někdy můžu v ateliéru strávit celý den, přijít domů unavený, ale bez jakéhokoli výsledku, jindy zase stačí tři hodiny a je „vymalováno“ :-).

Na slapskou výstavu vybral Andrzej své nejnovější malby. Témata obrazů, které budou v Galerii sv. Jan k vidění od začátku března, se navzájem doplňují a prolínají. Zastoupeno je téma industriální krajiny, architektury a geometrických obrazů. Přijeďte nasát neobyčejnou atmosféru jeho obrazů a užít si den v magické přírodě, budete překvapeni, jak výborně se obojí doplňuje!

 

Zajímavý postřeh:

„Potěšilo mě, když mi jednou jeden známý český jazzman řekl, že by se podle mých obrazů dalo hrát. To je také často mým cílem – ztvárnit náladu jazzové muziky. Chtěl bych ve svých obrazech zachytit humor a ironii. Snad přijdu na to, jak na to J.“

 

Andrzej  Cieslar

nar. 7. 4. 1981 Český Těšín

2002 - 2006 Slezská univerzita v Katovicích (PL), pobočka Těšín - Institut pro umělecká studia
Bydlí v Hlučíně

2015 Výstava obrazů Galerie u Zlatého Kohouta - Praha

2014 Výstava obrazů Galerie Radost - Havířov

2014 Výstava obrazů Galerie Milotic- Pula (Chorvatsko)

2013 Výstava obrazů Důl Michal - Ostrava

2013 Výstava obrazů Galerie BCPB - Bratislava

2012 Výstava obrazů Galerie Červený kostel - Hlučín

2012 Mezinárodní malířské sympozium Rab (Chorvatsko)

2012 Výstava obrazů Galerie Tinta - Praha

2009 Výstava obrazů „Cieślar plus dva“ - Gliwice (Polsko)

2007 Výstava obrazů Kunstfrühling 2007 - Würzburg (SRN)

 

ANDRZEJ CIESLAR
andrzejcieslar@email.cz