Helenin dub

Jedná se o velice pěkný, státem chráněný, několik staletí starý dub, stojící u lesní silnice vedoucí od hájovny do údolí říčky Kocáby. Dub je pojmenován podle komtesy Heleny Aichelburgové, dcery majitele slapského panství hraběte Korba z Weidenheimu. Komtesa Helena i její manžel hrabě Vladimír Aichelburg ve Slapech často rádi pobývali a brzy si získali ke zdejšímu kraji i obyvatelstvu přátelský vztah. Obzvláště oblíbena byla Helena, která horlivě podporovala i snahy místních českých vlastenců. Právě podle této Heleny byl pak ve Slapských lesích pojmenován jeden z nejhezčích dubů. Po smrti byla hraběnka pohřbena u zdi slapského kostela, dodnes je zde možno najít její náhrobek, i když ona sama zde již neleží. V roce 1907 byla převezena do rodinné hrobky. Není bez zajímavosti, že manžel Heleny, hrabě Vladimír Aichelburg, byl v roce 1881 zakládajícím členem slapského dobrovolného hasičstva. Horlivě podporoval místní školu a byl také prvním předsedou místní školní rady. Helenin dub byl v roce 2010 odborně prořezán a ošetřen.

Trasa a doprava na místo

pěšky (cca 4,6 km):

Z návsi ve Slapech se vydáte po modré turistické značce, která vás dovede až přímo k Heleninu dubu. Trasa vede po lesních pěšinách a cestách, není tedy třeba se obávat automobilového provozu. Po překonání hlavní silnice, spojující Prahu a Nový Knín, se navíc dostanete do pěkného lesa, který je při vhodném počasí ideální pro sběr hub. Vycházku je možno spojit i s návštěvou zaniklého lesního koupaliště a zapomenutého pomníčku, které jsou popsány na jiném místě tohoto průvodce a které budete při cestě doslova míjet. Jedná se o velice pěknou vycházku pro každého průměrně zdatného turistu.

kolo (cca 4,6 km):

Stejná trasa jako pro pěší. Výlet zvládne každý průměrně zdatný cyklista.

auto (cca 5 km):

Pokud se rozhodnete jet na místo autem, je nutné projet vsí Slapy až na hlavní silnici Nový Knín - Praha. Minete benzinovou pumpu směrem na Prahu a asi po 200 metrechzastavíte na křižovatce (možnost parkování po levé straně hlavní silnice). Z tohoto místa je již nutno dále pokračovat pěšky po modré turistické značce směr údolí Kocáby.

Souřadnice GPS

www.mapy.cz - 49°49'52.483"N, 14°22'29.393"E

Mapa

mapa edice KČT č. 38 / B5

Mapa 06

Mapu je možné otevřít v samostatném okně a trasu si prohlédnout v detailu.