Hněvšín se statkem profesora Františka Drtiny

Hněvšín je malou vesničkou rozkládající se mezi vrchem Besedná a Vltavou. Do povědomí širší veřejnosti vstoupil jako rodiště PhDr. Františka Drtiny (1861 - 1925), univerzitního profesora, spisovatele, poslance a prvního státního tajemníka ministerstva školství a národní osvěty. Profesor Drtina do svého rodiště často zajížděl a nezřídka sem zval i své přátele. Několikrát ho zde dokonce osobně navštívil president republiky prof. Masaryk. V roce 1905 sem přijel se svými dětmi až z Prahy dokonce na kole. První návštěva T. G. Masaryka jako presidenta se v Hněvšíně udála roku 1919 aveřejnosti byla utajena. Po posezení v hostinci na Cholíně proběhla projížďka po Vltavě do Kobylník a odtud pěší vycházkou do Hněvšína. Zde již čekala na hosty auta připravená ke zpáteční cestě do Prahy.

Dodnes stojí v Hněvšíně rodný Drtinův statek č. p. 4, na němž je od roku 2002 umístěna i znovu obnovená pamětní deska, upomínající na tohoto významného rodáka. V posledních letech se stal Hněvšín známý zejména jako místo konání tzv. Memoriálu generála Custra, organizovaného známým milovníkem koní a hercem Václavem Vydrou.

Trasa a doprava na místo

pěšky (cca 10 km):

Do Hněvšína vás z návsi ve Slapech dovede červená turistická značka, na kterou se lze napojit třeba na křižovatce u božích muk v Buši. Po této značce dorazíte přes obec Čím až k rozcestí nad vsí Křeničná. Zde se napojíte na zelenou turistickou značku a přes Křeničnou dojdete na rozcestí značek Besedná. Odtud je to do Hněvšína již jen kousek a dovede vás tam místní značení Drtinovy naučné stezky. Trasa vede z drtivé většiny po polních a lesních cestách a jedná se o velice pěknou procházku. Vzhledem ke své délce je vhodná spíše pro zdatnější turisty.

kolo (cca 11 km):

Pro cestu ze Slap do Hněvšína, lze využít značené cyklotrasy č. 301. Ta vás přes obce Buš, Čím a ves Křeničnou přivede až na křižovatku silnice Chotilsko - Živohošť a odbočky do Hněvšína pod vrchem Besedná. Zde z trasy odbočíte a silnice vás po několika stech metrech přivede až do vsi. Trasa vede po místních asfaltových komunikacích a jedná se o velice pěkný výlet pro každého běžně zdatného cyklistu.

auto (cca 12 km):

Golf Slapy - Buš - Čím - Křeničná - Hněvšín. Auto je možno zaparkovat při silnici u Hněvšína.

Souřadnice GPS

www.mapy.cz - 49°45'15.345"N, 14°23'9.267"E

Mapa

mapa edice KČT č. 38 / B5

Mapu je možné otevřít v samostatném okně a trasu si prohlédnout v detailu.

Info: www.drtinovarozhledna.cz