Hornický skanzen Březové Hory v Příbrami

Jedná se o soubor expozic Hornického muzea v Příbrami, rozkládající se na místě někdejší důlní činnosti v části města zvaném Březové Hory. Expozice je to skutečně rozsáhlá a velice zajímavá. Vždyť Příbram má být ve své důlní historii také skutečně na co hrdá. Právě zde, na šachtě dolu Vojtěch, bylo v roce 1875 dosaženo poprvé na světe hloubky 1000m. Expozice se na Březových horách nalézají na několika místech, a pokud zde budete chtít strávit třeba i celý den, určitě se tady nudit nebudete.

Prohlídku můžete začít třeba v areálu někdejší Ševčinské šachty, jejíž těžní věž z roku 1879 je dokonce zapsána na seznamu technických památek UNESCO. Najdete zde expozice zaměřené na historii zdejší těžby od pravěku až do ukončení činnosti, na volném prostranství je pak instalováno množství důlní techniky. Součástí expozice je i původní hornická chalupa ze 17. století, kde vznikla expozice přibližující život havířské rodiny. Další možností je návštěva podzemí dolu Drkolnov.

Technickou památkou mezinárodního významu je zde obrovské vodní kolo z roku 1850 o průměru 12,4 metru, které sloužilo k čerpání vody z dolu. Součástí prohlídky je také unikátní atrakce - jízda tzv. úpadnicí, dlouhou 51 mdo podzemí dolu jako po skluzavce. Z nádvoří Ševčinského doluje pak možno se svézt hornickým vláčkem po trase dlouhé 230 msměrem k dolu Vojtěch, kde se nacházejí další expozice. Je zde instalována expozice odkazující na již výše zmíněné světové prvenství v dosažení hloubky 1000m.

Zájem návštěvníků jistě upoutá také prohlídka historického podzemí šachetní budovy. V nedaleké strojovně se nachází unikátní parní těžní stroj Breitfeld & Daněk z roku 1889. Další expozice se nacházejí v areálu někdejšího dolu Anna, kde je možno uvidět třeba další unikátní těžní stroj. K oblíbeným atrakcím bezesporu patří projížďka důlním vláčkem 260 mdlouhou Prokopskou štolou, která směřuje k ústí jámy Prokop. Pro zájemce je pak možno navštívit i specializovanou expozici mineralogie. Nudit se zde určitě nebudete.

Trasa a doprava na místo

pěšky:

Pro pěší výlet není tato lokalita pro svou značnou vzdálenost ze Slap vhodná.

kolo:

Pro výlet na kole není tato lokalita pro svou značnou vzdálenost ze Slap vhodná.

auto (cca 42 km):

Golf Slapy - Buš - Nový Knín - Dobříš - Příbram - Příbram / Březové hory. Areál muzea se nachází v městské části Příbrami zvané Březové Hory, která se nachází asi 2 kmod centra města. Příjezd k areálu muzea je ze všech směrů značen místním značením a parkování je zajištěno přímo u vchodů do jednotlivých expozic.

Souřadnice GPS

www.mapy.cz - 49°40'59.156"N, 13°59'14.009"E

Mapa

mapa edice KČT č. 38 / C0

Mapu je možné otevřít v samostatném okně a trasu si prohlédnout v detailu.

Info:

Muzeum - www.muzeum-pribram.cz/exhmpb/exbh/exbh.html

Příbram - www.pribram-city.cz