Kostel sv. Fabiána a Šebestiána na Živohošti

Asi každý už někdy slyšel o letovisku Živohošť na Slapech. Už ne každý ale ví, že toto letovisko získalo své jméno po vsi, která se rozkládala na březích Vltavy přímo v těchto místech. První zmínka o této osadě pochází již z roku 1057. Původně se jednalo o knížecí lovecký dvorec. Je doloženo, že kníže Vladislav II strávil vánoce roku 1141 právě zde. Již tehdy zde zřejmě stál kostel sv. Fabiána a Šebestiána. V roce 1954 bylo celé údolí i s obcí zatopeno slapskou nádrží.

Do dnešních dnů se z původní osady zachoval jen kostel s přilehlou farou a školou. Právě kostel sv. Fabiána a Šebestiána je však zřejmě také tím nejzajímavějším. Původně šlo o románskou trojlodní basiliku, která byla ve 14. století přestavěna na gotický kostel, jehož podoba se pak do dnešních dnů již nijak zásadně nezměnila. Při jedné z oprav provedené v letech 1868-69 byla na věž přistavěna sanktusová věžička. Ta ovšem za vichřice v roce 1986 spadla. Ta, kterou vidíte na kostele dnes, pochází až z roku 2003, kdy se konečně podařilo prosadit její obnovení. Interiér kostela není běžně přístupný. Prohlídka je možná pouze při pravidelných bohoslužbách pořádaných zde Římskokatolickou farností Starý Knín.

Další velice zajímavou místní stavbou byla bezesporu stará Rákosníkova hospoda. Šlo o unikátní roubenou stavbu, která měla v šenku trám, na němž byl vytesán letopočet 1617. Byla to nejstarší datovaná stavba tohoto druhu u nás. V hostinci se na svých cestách zastavil i Alois Jirásek, který si do svého zápisníku dokonce načrtnul část interiéru. Častým hostem zde byl hudební skladatel Josef Suk. Již před válkou se uvažovalo o zachování této zajímavé stavby a skutečně v roce 1952 byla hospoda odborně rozebrána a měla být znova postavena v plánované vsi Nová Živohošť. Bohužel k tomuto již nikdy nedošlo a z celé stavby se do dnešních dnů zachoval pouze ten trám s letopočtem 1617, který je uložen v muzeu Podblanicka ve Vlašimi.

Trasa a doprava na místo

pěšky (cca 9 km):

Ke kostelíku na Živohošti Vás z návsi ve Slapech dovede červená turistická značka, na kterou se lze napojit třeba na křižovatce u božích muk v Buši. Trasa vede z drtivé většiny po polních a lesních cestách a jedná se o velice pěknou procházku. V letních měsících lze pro zpáteční cestu do Slap (stanice Skalice) použít i lodní dopravu provozovanou na slapském jezeře. Dopředu je však nutno zjistit jízdní řád. Vzhledem ke své délce (oba směry téměř 20km) je vycházka vhodná spíše pro zdatnější turisty.

kolo (cca 12 km):

Golf Slapy - Buš - Čím - Křeničná - Stará Živohošť. V úseku Buš - Čím lze využít i červenou turistickou značku,vedoucí velice malebnou krajinou kolem statku „U Dobré Vody“. Celá trasa vede většinou po místních asfaltových komunikacích a je vhodná pro každého průměrně zdatného cyklistu.

auto (cca 12 km):

Golf Slapy - Buš - Čím - Křeničná - Stará Živohošť. Auto je možné zaparkovat na parkovišti v areálu letoviska Stará Živohošť.

Souřadnice GPS

www.mapy.cz - 49°45'25.808"N, 14°25'22.435"E

Mapa

mapa edice KČT č. 38 / B5

Mapu je možné otevřít v samostatném okně a trasu si prohlédnout v detailu.