Kostel sv. Petra a Pavla ve Slapech

Kostel sv. Petra a Pavla již dlouhá staletí nenapodobitelně dotváří panorama Slap, je bezesporu nejvýznamnější slapskou památkou a dominantou obce. Postaven byl v barokním slohu v roce 1693 na místě pobořeného kostela sv. Gotharda. Podle některých pramenů je připisován velkému baroknímu architektu Janu Blažeji Santinimu-Aichelovi (1677-1723). Jeho autorství zde však není přímo doloženo, vychází pouze ze slohového charakteru celé stavby.

Na vesnický kostelík je to poměrně zajímavá a neobvyklá stavba. Kostel je osmiboký s impozantní cihlovou kopulí, ukončenou osmistěnnou lucernou. Délka lodi 18,43 m, šířka 14,14 avýška 22 m. Jehlanovitá stříška lucerny nad kopulí je ukončena osmicípou hvězdou, dvojitá střecha u zvonice kovovým ozdobným křížem. Na střeše presbyteria jsou zkřížené klíče, symbol klíčů sv. Petra. Při opravě vnitřku kostela v letech 1911-1912 byly v klenbě kopule pod vápennou omítkou objeveny stopy původních fresek a pracně obnoveny akademickým malířem Zikmundem Rudlem. Jsou to postavy českých patronů Vojtěcha, Václava, Prokopa, Víta, Jana Nepomuckého a patronů nynějšího chrámu Petra a Pavla. Uprostřed na čelném místě je znak opata zbraslavského, za něhož byl chrám dokončen.

V dobách válečných nepokojů byly ve slapském kostele uschovány cenné mešní nádoby zbraslavského kláštera a zejména vzácný obraz P. Marie Zbraslavské - dar krále Václava II. Na vnější, jižní straně kostela, je možno nalézt sluneční hodiny objevené a znovu obnovené akademickým malířem Václavem Maškem při rekonstrukci kostela v 70. letech 20. století. Kostel měl původně střechu z klasických pálených tašek. Měděnou střechu dostal až při rekonstrukci v letech 1988-89. Ke kostelu patří budova márnice, postavené zřejmě o něco později než samotný kostel. V interiéru márnice byly nalezeny unikátní fresky, její celkový stav je však neradostný. Kostel patří ke Štěchovické farnosti a každou neděli se zde konají bohoslužby. Od kostela je nádherný výhled na celou ves i malebné okolí.

Trasa a doprava na místo

pěšky (cca 1,5 km):

Kostel stojí přímo v centru Slap a z vašeho výchozího stanoviště doslova na dohled. Projděte vsí Přestavlky a u památné lípy stojící na křižovatce mezi Přestavlky a Slapy, se vydejte šikmo vlevo, mírným stoupáním, kolem pošty až na náves. Zde vystoupáte po schodech v nově upraveném parčíku až ke kostelu. Jde o velice příjemnou vycházku vhodnou pro každého.

kolo (cca 1,5 km):

Stejně jako v případě pěší trasy.

auto (cca 1,7 km):

Cesta autem je k tomuto místu možná, ale vzhledem ke vzdálenosti vcelku zbytečná. Pokud se snad nakonec skutečně rozhodnete použít auto, je nutno zaparkovat pod kostelem na návsi ve Slapech a k cíli vystoupat pěšky.

Souřadnice GPS

www.mapy.cz - 49°48'50.887"N, 14°23'53.278"E

Mapa

mapa edice KČT č. 38 / B5

Mapa 01

Mapu je možné otevřít v samostatném okně a trasu si prohlédnout v detailu.