Muzeum selský špýchar v Prostřední Lhotě u Chotilska

Pokud Vás zajímá historie života prostého venkovského obyvatelstva středního Povltaví, rozhodně navštivte jednu z poboček Hornického muzea v Příbrami, situovanou do Křížovnického špýcharu v obci Prostřední Lhota nedaleko obce Chotilsko. Muzeum se nachází v monumentální budově barokního špýcharu z roku 1770, původně patřícímu rytířskému řádu křížovníků s červenou hvězdou. Naleznete zde poměrně značné množství zemědělských strojů i drobného zemědělského nářadí a předmětů užívaných v domácnostech místních rolníků. Jistě zajímavá je také fotodokumentace života v obcích, osadách a samotách kolem řeky, včetně instalace interiéru vesnické hospody. Výlet lze spojit s vycházkou k nedaleké rozhledně na Veselém vrchu (2 km) s překrásným rozhledem do okolí.

Trasa a doprava na místo

pěšky:

Přestože lokalita není ze Slap zase tak daleko, není pro pěší výlet zrovna vhodná. Trasa vede většinou po asfaltových silnicích a není nijak značena.

kolo (cca 11 km):

Golf Slapy - Buš - Dobrá Voda - Čím - Chotilsko - Lipí - Sejcká Lhota - Prostřední Lhota. V úseku Buš - Čím vede trasa po červené turistické značce. Z Chotilska je nutno pokračovat přes osadu Lipí na hřeben až k rozcestí se zelenou turistickou značkou, která vás dovede až do Sejcké Lhoty. Zde pokračujte údolím po lesní asfaltové silnici do Prostřední Lhoty. Jedná se o velice pěkný výlet pro každého průměrně zdatného cyklistu.

auto (cca 9,5 km):

Golf Slapy - Buš - Čím - Chotilsko - Prostřední Lhota. Parkování je zajištěno přímo před muzeem.

Souřadnice GPS

www.mapy.cz - 49°45'10.669"N, 14°20'27.7"E

Mapa

mapa edice KČT č. 38 / B,C4

Mapu je možné otevřít v samostatném okně a trasu si prohlédnout v detailu.

Info: www.muzeum-pribram.cz/exhmpb/exmks/exmks.html