Muzeum těžby zlata Nový Knín

Stejně jako nedaleká obec Štěchovice, tak i městečko Nový Knín je známé svou zlatohorní minulostí. Vždyť v 16. století se Knín řadil k několika nejvýznamnějším zlatohorním městům v českém království. Muzeum těžby zlata na novoknínsku naleznete přímo na náměstí v historické budově mincovny z 15. století, někdejšího sídla purkmistrovského úřadu. Expozice dokumentuje historii těžby zlata v tomto regionu od nejstarších dob až do 20. století v kontextu s historií Nového Knína. Muzeum je pobočkou Hornického muzea v Příbrami.

Jistě bez zajímavosti není ani fakt, že právě v Novém Kníně na náměstí u kašny se natáčela jedna scéna ze všem dobře známého filmu „Ať žijí duchové“. Právě u kašny čekaly dětí na rozhodnutí, jestli jim bude hrad svěřen do péče. Porada, na které mělo toto důležité rozhodnutí padnout, se konala právě v budově, kde se dnes nachází muzeum těžby zlata. V okolí Nového Knína se pak nachází několik naučných stezek zaměřených právě na historii těžby zlata v tomto kraji.

Trasa a doprava na místo

pěšky:

Pro pěší výlet není tato lokalita pro svou vzdálenost ze Slap vhodná.

kolo (cca 13 km):

Trasa pro cyklisty je paradoxně delší než pokud pojedete autem, ale určitě se jedná o trasu atraktivnější. Z návsi ve Slapech se vydáte po žluté turistické značce, po staré zámecké silnici, kolem někdejší skládky a současné motokrosové dráhy, dorazíte až do Porostlin. Odtud budete pokračovat po zelené turistické značce přes pěknou vyhlídku na dobříšsko do Nových Dvorů. Zde opustíte turistické značení a po místní asfaltce se nádherným sjezdem přes ves Krámy vydáte až do údolí Kocáby - směr Velká Lečice. Hned na počátku Velké Lečice narazíte opět na zelenou turistickou značku, která vás po lesních a polních cestách dovede údolím Kocáby až na náměstí do Nového Knína. Právě zde najdete i Muzeum těžby zlata. Jedná se o velice pěkný výlet, který zvládne každý průměrně zdatný cyklista. Samozřejmě lze využít i trasu pro auta vedenou po místních asfaltových komunikacích.

auto (cca 10 km):

Golf Slapy - Buš - Nová Hospoda - Sudovice - Nový Knín. Auto je možno zaparkovat přímo na náměstí v Novém Kníně, na náměstí kde se nalézá i muzeum.

Souřadnice GPS

www.mapy.cz - 49°47'16.206"N, 14°17'37.203"E

Mapa

mapa edice KČT č. 38 / B4

Mapu je možné otevřít v samostatném okně a trasu si prohlédnout v detailu.

Info:

Muzeum - www.muzeum-pribram.cz/exhmpb/exmzn/exmzn.html

Naučné stezky - www.zlatokop.cz/CKZ/clanky/cesky/NovyKninStezky/4StezkyNovokninska.htm