Nádrž přečerpávací elektrárny Štěchovice

Přečerpávací vodní elektrárna byla budována částečně současně s přehradou ve Štěchovicích v letech 1941 - 1947. Zatímco elektrárna je umístěna v areálu přehrady dole v údolí u řeky, akumulační nádrž se rozkládá na vrcholu přilehlého vrchu Homole. Oba objekty jsou spojeny vysokotlakým ocelovým potrubím, o průměru téměř 2 metrya délce 590 metrů, čímž je dosaženo spádu až 220 metrů. Bazén na vrcholu má objem 500 000 m³. Při jeho výstavbě byl odstraněn celý vrchol kopce a v průběhu několika let a za pomocí těžké techniky byla nádrž dokončena.

Dodnes je v jejím sousedství možno spatřit betonovou konstrukci někdejší betonárky, která dnes slouží jako vysílač. Vrchol byl se stavebním dvorem, rozkládajícím se dole u řeky, spojen nákladní lanovkou. Dnes je vrchol Homole opět kompletně zalesněn a při pohledu z okolních kopců byste ani neřekli, že na vrcholu se nalézá poměrně velké jezero.

Trasa a doprava na místo

pěšky (trasa 1: cca 6 km/ trasa 2: cca 8 km):

Z návsi ve Slapech vás k nádrži přečerpávací elektrárny Štěchovice dovedou hned dvě turistické značky.

Trasa 1: Ze Slap se vydáte po zelené turistické značce, která vás dovede až k rozcestí Pod Homolí. Odtud budete již pokračovat po červené turistické značce, která vede po lesní asfaltové silnici. Ta se po čase mění na lesní chodník. Vy však pokračujte i dále po asfaltce, která vás zakrátko dovede až přímo k nádrži. Velice pěkná vycházka slapskými lesy, vhodná pro každého průměrně zdatného turistu.

Trasa 2:Ze Slap se vydáte po červené turistické značce, která vás kolem Zázračné studánky a Rovínku dovede až k rozcestí turistických značek Pod Homolí. Pokračujte dále po červené značce, která zde vede po lesní asfaltové silnici. Tu se po čase mění na lesní chodník. Vy však pokračujte i dále po asfaltce, která vás zakrátko dovede až přímo k nádrži. Velice pěkná vycházka slapskými lesy, vhodná pro každého průměrně zdatného turistu.

kolo (cca 6 km):

Z návsi ve Slapech se vydáte po zelené turistické značce, která vás dovede až k rozcestí Pod Homolí. Odtud budete již pokračovat po červené turistické značce, která vede po lesní asfaltové silnici. Ta se po čase mění na lesní chodník. Vy však pokračujte i dále po asfaltce, která vás zakrátko dovede až přímo k nádrži. Velice pěkný výlet převážně vedoucí po lesních asfaltových silnicích s minimálním provozem. Vhodné pro každého průměrně zdatného cyklistu.

auto:

Pro výlet autem není tato lokalita vhodná.

Souřadnice GPS

www.mapy.cz - 49°50'30.944"N, 14°25'6.839"E

Mapa

mapa edice KČT č. 38 / A,B5

Mapu je možné otevřít v samostatném okně a trasu si prohlédnout v detailu.