Galerie

Vítejte na stránkách Galerie sv. Jan - speciálního projektu, který je součástí multifunkční budovy Pavilon Slunce v areálu Golf Parku Slapy sv. Jan. V budově Pavilon Slunce najdete mimo jiných i pravidelně pořádané výstavy. Vnitřní prostory největší z členitých částí interiéru multifunkčního centra jsou prostorem, který díky světelným podmínkám, umožňuje velmi přirozený pohled na instalace. Chceme zde v průběhu roku postupně představit vždy čtyři renomované české výtvarníky a fotografy, kteří vám přiblíží svou tvorbu. Jde nejen o fotografie a obrazy, grafiky, malby a další nástěnná díla, ale také o objekty, sochy, trojrozměrné instalace. Věříme, že se vám chystaný výběr bude líbit. Vystavená díla je samozřejmě možné také zakoupit. Rádi vám poradíme, pomůžeme a vše zařídíme.

 

Partnerem Galerie sv. Jan je společnost INNOGY.

 

Slunce na každý pád!

Nedílnou součástí golfového areálu Golf Park Slapy sv. Jan je také multifunkční budova Pavilon Slunce, která nabízí zázemí nejen golfistům, ale turistům a návštěvníkům obecně. Slavnostní otevření provázela i vernisáž první výstavy v rozlehlém a prosvětleném prostoru Galerie sv. Jan (nazvané po mučedníkovi a světci Janovi). Ta je nenásilně zakomponována do téměř všech přístupných prostor v Pavilonu a doplňuje tak běžný denní ruch budovy. Vystavená umělecká díla vstupují zcela přirozeně do života lidí, kteří budovou projdou, působí na ně a zpestřují a obohacují jejich vnímání světa. Veškerá vystavená umělecká dila jsou také prodejná.

Ivan Anderle

Prvním autorem, kterého jsme představili, je dlouholetý fotograf, letec, milovník aut a také golfista Ivan Anderle.

Vedle fotografií bude možné si také prohlédnout obrazy, ženské akty a také skicy a návrhy exotických budov a interiérů architekta budovy - J.G. Geberta. A nejen to, autorka celého výstavního projektu (a nápadu spojit galerii s golfem a turistikou a tím přiblížit současné české umění každodennímu životu a návštěvníkům této lokality) Pavla Charvátová má v plánu umisťovat do prostoru galerie i trojrozměrné exponáty - sochy, objekty, instalace. Expozice českých výtvarníků a fotografů se budou měnit několikrát do roka v pravidelném výstavním cyklu. Díla větších rozměrů, která budou vyrobena z odolných materiálů, potom budou zdobit i okolí budovy a budou doplňovat koloniální styl celé budovy. A stropním skleněným průdechem, doplněným po stranách dlouhými tyčemi štípaného bambusu, budou na vše dopadat paprsky prvního jarního slunce...

Prvním sochařem, který vystavil své velké kovové sochy v areálu, přímo ve hřišti, před budovou i v ní, je akademický sochař Antonín Kašpar. Velké moderní sochy z černého kovu jsou rozesety po celém prostoru hřiště. Jde o unikátní spojení krajiny a lidského uměleckého výtvoru.

Moderní umění instalované v exteriéru bude hrát zajímavý kontrast s obřími kamennými sochami z Indie, které budou budovu obklopovat a „hlídat“ zvenku tak, jako sochy Titánů vchody některých starých pražských paláců.

Styl, ve kterém jsou plánovány exteriérové obklady a povrchy, stejně jako celý interiér, volně vychází z doby "staré dobré Anglie", tedy z období, kdy mělo britské království své kolonie rozesety v mnoha exotických koutech planety. Vybavení a zařízení bude skutečně originální a unikátní. "Zatím se snažíme najít staré autentické předměty s duší a historií. Některé části mobiliáře bude ale nutné vyrobit na míru podle možností prostoru Pavilonu Slunce. Architekt nejprve připravil svou představu, tu jsme popsali a vysvětlili našim partnerům v Asii a oni pak začali u jednotlivých dodavatelů, prodejců, na tržištích a bazarech pátrat po vhodných kusech nábytku. Nejdál to budou mít sochy z Indonésie, ale i nábytku bude cesta z Indického Rádžastánu chvíli trvat. Masky z Nepálu zase nejprve musí absolvovat pomalý sestup z hor, kde je mniši ručně vyřezávají v klášterech", říká Ivan Marusic, spolumajitel a výkonný ředitel Sanu Babu spol. s r.o., který pro Pavilon Slunce už více než dva roky hledá v Indii, Nepálu a nebo v Indonésii vhodné materiály - nábytek, textil, obkladové povrchy, ale i sošky, masky, dekorační předměty a další.

Ivan Marusic už najel tisíce kilometrů, projel Indii křížem krážem a dnes má ve svém počítači giga byty přenesených obrázků, náčrtků a fotografií, které postupně ze svých cest posílal domů na ukázku, co všechno by v Pavilonu Slunce mohlo být. Když se ho zeptáte, který předmět tady u nás v Evropě podle něj vyvolá největší obdiv, řekne jen: "Raději bych počkal, jak jednotlivé předměty vyniknou v interiéru stavby samotné a jejím okolí. Cílem je vytvořit harmonický celek, kde zajímavé a originální kousky souzní s interiérem a okolím stavby. Pak se teprve ukáže, co je nejzajímavější. Kus, který vyniká v Asii, může na Slapech působit úplně jinak. Ale v Evropě neobvyklé jsou především obrovské kamenné sochy nebo vyřezávané ozdobné portály a velké dřevěné sloupy. Však uvidíte sami..."

V Pavilonu Slunce najdete kromě již zmíněných prostor také informační centrum pro turisty, půjčovnu kol, dvě multimediální místnosti pro pořádání zasedání, menších konferencí, workshopů a jiných setkání. V plánech budovy najdeme také wellnes a balneo provoz a počítá se i s programy cvičení a dokonce je zde také dětská herna. Postupný provoz a čas jistě ukáže, jaké další aktivity v této multifunkční budově najdeme.

Okolí budovy rámuje prostorná terasa jako stvořená pro příjemné posezení venku. Výhled z terasy a celé prosklené části restaurace je směrem na jihovýchod a jih - tedy k přehradě a na přilehlé kopce rezervace Hrdlička. Před očima se vám otevře panoramatický výhled na okolní kopce...