Památník Josefa Suka v Křečovicích

Památník českého skladatele Josefa Suka je zřízen v domku č. p. 3 ve vesničce Křečovice u Sedlčan a jedná se o jednu z expozic Národního muzea. Josef Suk se narodil 4. ledna 1874 v Křečovicích. Dům, ve kterém je zřízeno muzeum, nechal však skladatelův otec postavit v roce 1895, aby zde tehdy již poměrně známý syn mohl pobývat po náročných koncertních cestách a relaxovat. Zde Josef Suk odpočíval a komponoval. Navštívil ho tady například i Antonín Dvořák a Václav Talich. Na sklonku svého života přenechal Josef Suk domek rodině svého syna ing. Josefa Suka. Ten zde po skladatelově smrti zřídil památník, který odkázal v r. 1951 státu.

V posledních letech památník prošel rekonstrukcí a od roku 2008 je opět otevřen. Expozice se nachází v několika místnostech, z nichž ve dvou je zachován původní nábytek s originálním inventářem. V dalších místnostech je expozice věnovaná Českému kvartetu a skladatelskému dílu Josefa Suka.

Mnozí současníci však znají Křečovice spíše v jiných souvislostech než je tvorba Josefa Suka a možná o tom ani nevědí. Určitě mnozí z vás již někdy viděli film „Vesničko mám středisková“ režiséra Jiřího Menzela. Ten byl v letech 1984-85 z velké části natáčen právě v Křečovicích a okolí. Když si v Křečovicích stoupnete na náves, určitě mnohá z míst z tohoto filmu najdete.

O otevírací době muzea se předem informujete na webových stránkách!

Trasa a doprava na místo

pěšky:

Pro pěší výlet tato lokalita pro svou vzdálenost ze Slap není vhodná. Ideální je kombinace auto / pěší výlet.

kolo (cca 24 km):

Golf Slapy - Buš - Čím - Křeničná - přes živohošťský most směr Neveklov - za vsí Stranný odbočka směr Nová Živohošť - dále pak odbočka na Krchleby - Křečovice. Trasa vede po místních asfaltových komunikacích a je vhodná spíše pro zdatnější cyklisty.

auto (cca 24 km):

Golf Slapy - Buš - Čím - Křeničná - přes živohošťský most směr Neveklov - za vsí Stranný odbočka směr Nová Živohošť - dále pak odbočka na Krchleby - Křečovice. Auto je možno zaparkovat přímo na návsi, odkud je do muzea již jen několik kroků.

Souřadnice GPS

www.mapy.cz - 49°43'18.856"N, 14°28'35.58"E

Mapa

mapa edice KČT č. 38 / C6

Mapu je možné otevřít v samostatném okně a trasu si prohlédnout v detailu.

Info:

Muzeum - www.nm.cz/sluzby-detail.php?f_id=14

Obec Křečovice - www.ikrecovice.cz