Památník Karla Čapka ve Strži u Staré Huti u Dobříše

Jedná se vlastně o muzeum Karla Čapka, zřízené v empírovém domě z 19. století, který původně sloužil jako úřednická budova k objektu železáren, které se zde kdysi nalézaly. Vlastníkem se ve 20. letech minulého století stal podnikatel Václav Palivec, který celý objekt v roce 1935 daroval do doživotního užívání Karlu Čapkovi a jeho manželce, Olze Scheinpflugové. Ti zde velmi rádi i s přáteli pobývali. Často sem jezdil zejména novinář a spisovatel Ferdinand Peroutka. Karel Čapek se podílel na přestavbě domu i na úpravě rozsáhlé zahrady.

Napsal zde řadu svých děl (Válku s mloky, Bílou nemoc, První partu, Cestu na sever, Matku, Život a dílo skladatele Foltýna). V budově se nachází rozsáhlá expozice věnovaná životu a dílu Karla Čapka, své expozice zde mají ale i Olga Scheinpflugová a Ferdinand Peroutka. U domu se nachází volně přístupná zahrada. V okolí památníku je vyznačena asi 7 kmdlouhá stezka, která prochází oblíbenými místy Karla Čapka a místy spojenými z hutní výrobou, v těchto lokalitách svého času provozovanou. Místo určitě stojí za návštěvu, a to i v případě, že památník nakonec vůbec nenavštívíte. Okolí je zde opravdu pěkné a skýtá možnost příjemných vycházek.

Trasa a doprava na místo

pěšky:

Pro pěší výlet tato lokalita pro svou vzdálenost ze Slap není vhodná. Ideální je kombinace auto / pěší výlet.

kolo (cca 21 km):

Golf Slapy - Buš - Čím - Chotilsko - Prostřední Lhota - Libčice - Chramiště - Stará Huť - Strž. Cyklistická trasa je paradoxně delší než cesta autem, ale je také o mnoho zajímavější. Ze Slap až do Prostřední Lhoty dojedete po běžných místních komunikacích. U špýcharu v Prostřední Lhotě se napojíte na modrou turistickou značku směr Stará Huť a Dobříš. Ta vás potom po většinou polních cestách, přes hluboké dobříšské lesy a údolím Kocáby, přivede až k rybníku Strž ve Staré Huti, kde se již musíte orientovat podle místního značení. Kolo lze ponechat ve stojanu přímo v areálu památníku. Samozřejmě, že lze použít i trasu pro auta, která však vede po asfaltových silnicích s běžným provozem. Výlet je vhodný pro každého běžně zdatného cyklistu.

auto (cca 18 km):

Golf Slapy - Buš - Nový Knín - Mokrovraty - Stará Huť. Ve Staré Huti je již nutno orientovat se podle místního značení. Parkoviště se nalézá u rybníka Strž a k památníku je to pěšky již jen několik málo desítek metrů.

Souřadnice GPS

www.mapy.cz - 49°46'25.877"N, 14°12'25.291"E

Mapa

mapa edice KČT č. 38 / B3

mapu je možné otevřít v samostatném okně a trasu si prohlédnout v detailu.

Info: www.capek-karel-pamatnik.cz