Památník Vojna v Lešeticích u Příbrami

Jedná se o jednu z expozic Hornického muzea v Příbrami, mapující ne zrovna radostné období našich poválečných dějin. Je možno si zde prohlédnout bývalý zajatecký tábor z let 1947 - 1949 pro německé válečné zajatce, který byl v období let 1949 až 1951 táborem nucených prací a následně vězeňským zařízení pro politické vězně komunistického režimu z let 1951 - 1961. Jedná se o poslední lokalitu, ve které se zachovaly některé autentické vězeňské objekty z doby komunistické perzekuce.

Z šestnácti historicky nejdůležitějších staveb, které se zde dochovaly, je zpřístupněna budova velitelství tábora, korekce, tzv. bunkr, ubytovací objekt G, kulturní dům, někdejší vězeňská ošetřovna a další. Areál je situován mezi bývalými uranovými šachtami Vojna č. I a II. Celá expozice je velice pěkně a moderně pojata. Nechybí kinosál i vyhlídková věž na celý areál tábora. Místo je to jistě neradostné, rozhodně však stojí za pozornost a návštěvu, kterou lze spojit s prohlídkou města Příbrami.

Trasa a doprava na místo

pěšky:

Pro pěší výlet není tato lokalita pro svou vzdálenost ze Slap vhodná.

kolo:

Pro cyklo výlet není tato lokalita pro svou vzdálenost ze Slap vhodná.

auto (cca 40 km):

Golf Slapy - Buš - Nový Knín - Stará Huť - Dobříš - Lešetice - památník Vojta. Samotný areál památníku se poměrně špatně hledá a to i přes to, že je na příjezdových komunikacích značen. Snad nejvhodnější je využití rychlostní komunikace č. 4 do jižních Čech. Tu je třeba opustit na sjezdu směr Příbram / Lešetice (GPS: 49°38'18.349"N, 14°3'1.22"E) a pokračovat do Lešetic, kde budete již navigováni dopravním značením. Areál památníku se nachází uprostřed lesů a parkoviště se nachází přímo před vjezdovou bránou do areálu.

Souřadnice GPS

www.mapy.cz - 49°38'22.894"N, 14°0'9.357"E

Mapa

mapa edice KČT č. 35 / A6

mapu je možné otevřít v samostatném okně a trasu si prohlédnout v detailu.

Info: www.muzeum-pribram.cz/exhmpb/expvp/expvp.html