Poutní místo "Lurdy" u Nového Knína

Mnozí z Vás jistě znají známé poutní místo Lurdy ve Francii. Málokdo však ví, že i v blízkosti Nového Knína se nacházejí takové malé „Lurdy“. Jedná se o tajemné místo na břehu říčky Kocáby, schované uprostřed lesů mezi Knínem a Dobříší. Zde však nejde o jeskyni jako ve skutečných Lurdech ve Francii, ale pouze o skalní výklenek s obrázkem Panny Marie Lurdské a spoustou dalších svatých sošek, obrázků, modliteb a například i svíček. Poutní místo je to spíše regionálního významu a založeno bylo přibližně před 100 lety. Lokalita je to opravdu velice pěkná a (i pokud nejste nijak duchovně založeni), určitě vás okolní lesy s říčkou Kocábou okouzlí. Místo je z náměstí v Novém Kníně vzdálené necelé 3 km a po cestě narazíte i na velice pěknou studánku.

Trasa a doprava na místo

pěšky:

Pro pěší výlet není tato lokalita pro svou vzdálenost ze Slap vhodná. Velmi vhodná je však kombinace dopravy autem a následné pěší vycházky z Nového Knína (popsáno níže).

kolo (cca 12 km):

Golf Slapy - Buš - Sudovice - Nový Knín. Z náměstí v Novém Kníně se vydáte po žluté turistické značce směr Kozí Hory. Po břehu říčky Kocáby projedete Starým Knínem. Na konci obce pokračuje žlutá značka dále po asfaltové silnici. Vy zde hlavní silnici opusťte a pokračujete dále cestou vedoucí údolím říčky Kocáby. Projedete chatovou osadou, minete studánku. Cesta se zde několikrát rozvětvuje, je však potřeba neustále se držet na cestě co nejblíže řeky. Po necelých 3 kmvás tato lesní cesta přivede až ke skalnímu převisu zvanému „Lurdy“. Jedná se o velice příjemný výlet vhodný pro každého průměrně zdatného cyklistu.

auto (cca 12 km):

Golf Slapy - Buš - Sudovice - Nový Knín. Na náměstí v Novém Kníně auto zaparkujte a dále se vydejte pěšky po žluté turistické značce směr Kozí Hory. Několik set metrů pod náměstím přijdete k říčce Kocábě, jejíž tok budete proti proudu sledovat až k samotnému cíli. Na konci obce pokračuje žlutá značka dále po asfaltové silnici. Vy zde hlavní silnici opusťte a pokračujete dále cestou vedoucí údolím říčky Kocáby. Projedete chatovou osadou, minete studánku. Cesta se zde několikrát rozvětvuje, je však potřeba se neustále držet na cestě co nejblíže řeky. Po necelých 3 kmvás tato lesní cesta přivede až ke skalnímu převisu zvanému „Lurdy“. Jedná se o velice příjemný výlet vhodný pro každého.

Souřadnice GPS

www.mapy.cz - 49°46'47.558"N, 14°15'39.057"E

Mapa

mapa edice KČT č. 38 / B3,4

Mapu je možné otevřít v samostatném okně a trasu si prohlédnout v detailu.