Regionální muzeum v Jílovém u Prahy

Regionální muzeum v Jílovém u Prahy má ve svém názvu přívlastek „se specializací na zlato v ČR“. Rozhodně zde však najdete i mnohé další zajímavosti. Muzeum bylo založeno již roku 1891 a nalézá se v dolní části náměstí v budově zvané „dům Mince“. Právě zde se nalézalo sídlo horního úřadu, odkud bylo řízeno dolování zlata v Jílovém a okolí. V muzeu se nalézají stálé expozice: Zlato v České republice, Z historie regionu, Tramping a příroda v jižním okolí Prahy. Nabídka je průběžně obohacována o řadu krátkodobých výstav.

V letních měsících je možno si na nádvoří vyzkoušet rýžování zlata ze zlatonosného písku řeky Sázavy. Amatérští geologové mají v dovezeném materiálu z místních hald možnost najít ukázky zdejších hornin a nerostů. Přírodovědce mohou zaujmout typy ptačích budek. Muzeum také nabízí možnost prohlídky hned tří důlních děl (štola sv. Josefa, štola sv. Antonína Peduánského, štola v Halířích) v okolí Jílového. Expozice jsou propojeny naučnou stezkou. Podrobnosti je možno najít na webových stránkách muzea.

Trasa a doprava na místo

pěšky:

Pro pěší výlet není tato lokalita pro svou vzdálenost ze Slap vhodná.

kolo (cca 30 km):

Golf Slapy - Slapy - přehrada Slapy - Nová Rabyně - Stromeč - Vysoký Újezd - Teletín - Krňany - Kamenný Přívoz - Jílové u Prahy. Muzeum se nachází na náměstí, hned vedle kostela. Výlet není pro cyklisty příliš vhodný. Lokalita se nachází od Slap dosti daleko a překonává značně členitý terén. Ve velké části vede po frekventovaných místních komunikacích.

auto (cca 30 km):

Golf Slapy - Slapy - přehrada Slapy - Nová Rabyně - Stromeč - Vysoký Újezd - Teletín - Krňany - Kamenný Přívoz - Jílové u Prahy. Auto doporučuji odstavit na parkovišti na náměstí, přímo před muzeem.

Souřadnice GPS

www.mapy.cz - 49°53'37.898"N, 14°29'38.387"E

Mapa

mapa edice KČT č. 38 / A6

Mapu je možné otevřít v samostatném okně a trasu si prohlédnout v detailu.

Info: www.muzeumjilove.cz