Rozhledna na Neštětické hoře u Neveklova

Zajímavá betonová rozhledna stojí na Neštětické hoře nedaleko Neveklova. Rozhledna byla otevřena 18. 8. 1927. Jde vlastně o takový památník upomínající na selské povstání, které se v kraji odehrálo roku 1627. Vzpoura proti vrchnosti byla vedena Adamen Hodějovským a právě na Neštětické hoře byli sedláci poraženi lépe vyzbrojenými vojáky. Rozhledna je stavebně velice zajímavá, vyhlídkový ochoz se nachází ve výšce 12 m.

Stavba je bohužel neudržovaná a značně zchátralá. V posledních letech byl alespoň z části vykácen les v okolí, který za poslední desetiletí naprosto zakryl výhled z vrcholu věže. Na ochozubylo z bezpečnostních důvodů nainstalováno alespoň provizorní zábradlí. Na rozhlednu je volný přístup. Snad se i tato velice zajímavá a památná stavba dočká své obnovy. U paty Neštětické hory se také rozkládá neveliká ves Chvojínek s velice malebným gotickým kostelíkem sv. Václava z ½ 13. století. Kostelík stojí na malém vršku a obepíná ho malebný kruhový hřbitov.

Trasa a doprava na místo

pěšky:

Pro pěší výlet není tato lokalita pro svou vzdálenost ze Slap vhodná.

kolo (cca 25 km):

Golf Slapy - Slapy - přehrada Slapy - Nová Rabyně - Neveklov - Chvojínek / Neštětice. Na samotnou Neštětickou horu lze vystoupit po dvou trasách. Jedna začíná ve vsi Chvojínek a druhá na křižovatce hlavní silnice na Benešov a odbočky do Neštětic. V obou případech se jedná o žlutou turistickou značku a počítejte s tím, že většina cyklistů bude na vrchol kolo tlačit. Jedná se o pěkný výlet po převážně asfaltových silnicích (kromě samotného výstupu k rozhledně), pro většinu průměrně zdatných cyklistů.

auto (cca 25 km):

Golf Slapy - Slapy - přehrada Slapy - Nová Rabyně - Neveklov - Chvojínek / Neštětice. Auto je nutno zaparkovat buď ve vsi Chvojínek a nebo na křižovatce hlavní silnice na Benešov a odbočky do Neštětic. Z obou míst vede na vrchol žlutá turistická značka. Jedná se o vycházku vhodnou pro každého.

Souřadnice GPS

www.mapy.cz - 49°46'8.75"N, 14°34'6.408"E

Mapa

mapa edice KČT č. 40 / B3

Mapu je možné otevřít v samostatném okně a trasu si prohlédnout v detailu.

Info: www.rozhlednyunas.cz/rozhledny/nesteticka-hora-u-neveklova