Rozhledna na Pepři u Jílového u Prahy

Poměrně nová rozhledna otevřená roku 2007. Stavba vyhlídkové věže v tomto místě byla plánována již v období 1. republiky, nakonec k ní však nikdy nedošlo. Jde o ocelovou telekomunikační věž s vyhlídkovou plošinou ve výšce 18 metrů. Na vyhlídku je volný přístup. Rozhledna se nachází při trase naučné stezky Jílovské zlaté doly. Právě lokalita Pepř byla hlavním těžebním dolem revíru v poslední etapě těžby v letech 1958 - 1968. Za toto období se zde vytěžilo 1,2 tuny zlata.

Trasa a doprava na místo

pěšky:

Pro pěší výlet tato lokalita pro svou vzdálenost ze Slap není vhodná. Ideální je kombinace auto / pěší vycházka.

kolo (cca 25 km):

Golf Slapy - Slapy - přehrada Slapy - Nová Rabyně - Rabyně - Nedvězí - Vysoký Újezd - Teletín - Krňany - Kamenný Přívoz - Žampach - Pepř. Pro cestu z Kamenného přívozu lze využít žlutou turistickou značku vedoucí na Žampach, kde je možno navštívit dvě muzejní zlatorudné štoly. Dále je nutno pokračovat po silnici do Studeného. Za vsí se dáte cestou doprava a po několika desítkách metrů dorazíte až k rozhledně, která je již z dálky dobře viditelná. Jedná se o výlet pro poměrně zdatné cyklisty.

auto (cca 30 km):

Golf Slapy - Slapy - přehrada Slapy - Nová Rabyně - Stromeč - Vysoký Újezd - Teletín - Krňany - Kamenný Přívoz - Jílové u Prahy. Auto doporučuji odstavit na parkovišti v Jílovém a dále pokračovat pěšky po naučné stezce Jílovské vyhlídky až na vrch Pepř s rozhlednou. Ta je již z dálky dobře viditelná a z náměstí je vzdálena necelé 2 km. Jedná se o výlet vhodný pro každého.

Souřadnice GPS

www.mapy.cz - 49°53'18.738"N, 14°28'56.188"E

Mapa

mapa edice KČT č. 38 / A6

Mapu je možné otevřít v samostatném okně a trasu si prohlédnout v detailu.

Info: www.rozhledny.kohl.cz/rozhledna-pepr-u-jiloveho