Smetanova vyhlídka u Třebsína

Další velice pěkná vyhlídka do vltavského kaňonu. I tady se až do roku 1943 z údolí ozýval hukot pověstných Svatojanských proudů. Vyhlídka je pojmenována podle skladatele Bedřicha Smetany, který při komponování své Vltavy jistě dobře znal zdejší kraj. Vždyť při poslechu této skladby určitě každý pozná, kdy se ve skladbě Vltava valí Svatojanskými proudy a kdy již dospěla do klidnějších partií u Štěchovic. Při pohledu z vyhlídky do údolí se přímo proti vám, na protějším břehu, rozkládá trampská osada Ztracená naděje (tzv. Ztracenka). Osada zde byla založena jako první již v roce 1918. Nalevo se pne vrch Kletecko, napravo se rozkládá přírodní rezervace Kobylí draha. Relativně přímý úsek řeky, počínající u Ztracenky a končící nad Štěchovicemi, byl nazýván místním názvem „Na buku“. Vyhlídka je trochu schována mezi chatami, ale při troše instinktu ji lze dobře najít.

Trasa a doprava na místo

pěšky:

Pro pěší výlet ze Slap není tato lokalita pro svou vzdálenost vhodná. Ideální je spojení dopravou autem a pěší vycházkou.

kolo (cca 21 km):

Golf Slapy - Slapy - přehrada Slapy - Nová Rabyně - Stromeč - Vysoký Újezd - Teletín - Třebsín. U odbočky z hlavní silnice ke vsi Třebsín narazíte na žlutou turistickou značku přetínající tuto silnici. Vydáte se po této značce směrem k Teletínu. Asi po 100 mze značky sejděte a odbočte vpravo na polní cestu vedoucí přes pole a mířící k chatám na horizontu. U chat byste již měli narazit na šipku, která vás k vyhlídce bezpečně navede. Vzhledem ke vzdálenosti a reliéfu trasy se jedná o výlet vhodný spíše pro zdatnější cyklisty.

auto (cca 15 km):

Golf Slapy - Slapy - Štěchovice - Hradištko - Závist - Třebsín. Auto je možno zaparkovat na návsi v Třebsíně a k vyhlídce je nutno pokračovat pěšky. Z návsi je vzdálená necelé 2 km. Vydejte se po žluté turistické značce. Při hlavní silnici, u autobusové zastávky rozcestí - Třebsín pokračujte na polní cestu a asi po 100 mze žluté značky sejděte a odbočte vpravo na polní cestu vedoucí přes pole a mířící k chatám na horizontu. U chat byste již měli narazit na šipku, která vás k vyhlídce bezpečně navede. Jedná se o výlet vhodný pro každého.

Souřadnice GPS

www.mapy.cz - 49°50'54.459"N, 14°27'7.939"E

Mapa

mapa edice KČT č. 38 / A6

Mapu je možné otevřít v samostatném okně a trasu si prohlédnout v detailu.