Tři kříže - střed království českého u Slap

Jde o místo vyznačené v krajině třemi kamennými kříži. Tato lokalita je opředena mnohými tajemstvími a dodnes se vlastně neví, proč je právě toto místo takto označeno, od kdy tady kříže stojí a kdo je zde nechal jako první postavit. Místní vzpomínají na jakousi legendu, která toto místo označuje jako střed starého Království českého z dob snad Václavových nebo Karlových. Toto ale není nikde písemně doloženo. Jisté je, že o geografický střed Českého království se nejedná. Kdo ví, jaké „srdce“ tedy má legenda na mysli.

V dostupné literatuře (Posvátná místa Království českého, Dr. A. Podlaha, 1909) je možno se dočíst, že zde původně stály kříže dřevěné a že byly čtyři. Postavit je zde údajně nechal Jakub Záhorský, vysloužilý voják, rodák z nedalekého statku Záhoří a iniciátor výstavby nedaleké kapličky Rovínek (postavena byla roku 1841). Až v roce 1878 byly původní kříže nahrazeny třemi kříži kamennými (viz. letopočet na zadní straně prostředního kříže). Proč jsou však kříže umístěny právě tady a jaký byl důvod jejich vzniku zde vysvětleno není. Podle jiných pramenů byl Jakub Záhorský rodákem z obce Lahoz. Ta se rozkládala v údolí pod kříži a při výstavbě přehradního jezera byla z části zatopena vzdutou Vltavou a z části zmizela mezi značným množstvím zde zbudovaných chat. Skutečností je, že rodina Záhorských v obci Lahoz skutečně žila a jejich chalupa stála přímo pod strání, na které jsou kříže postaveny.

Mnozí bystří návštěvníci tohoto místa by mohli správně namítnout, že není příliš přesné v tomto případě hovořit o třech křížích, jelikož kříže zde stojí pouze dva, a to ty krajní. Pravda je však taková, že i na prostředním kříži se dříve nacházel křížek, který je však dnes již utažený. Ano, tyto drobné sakrální stavby totiž neunikly za dobu své existence rukám vandalů a byly několikrát poničeny, naposledy se tak stalo někdy v polovině 20. století. Roku 1957 byly však panem Josefem Chomátem z Přestavlk opět obnoveny, ale pravděpodobně ze statických důvodů musely být zaměněny podstavce levého a prostředního kříže. Levý kříž získal navíc hlavičku andělíčka, která dnes již bohužel opět chybí.

Trasa a doprava na místo

pěšky (cca 2,2 km):

Nalezení této lokality je v terénu poněkud složitější. Pokud máte možnost použití navigace GPS, vřele doporučuji. K místu nevede žádná značená trasa a kříže jsou schovány v lese na levém břehu zálivu jezera a ukryty mezi chatami. Projeďte vsí Přestavlky směrem ke Slapům. Na křižovatce mezi Přestavlky a Slapy (GPS: 49°48'41.006"N, 14°24'17.218"E), se vydejte po cestě doprava směrem k osadě Lahoz. Projděte kolem rybníka, restaurace Ztracený mlýn a pokračujte dále po cestě údolím směrem k vodě. V místech kde končí vltavský záliv, překročte potůček na levý břeh a vydejte se po pěšině kolem vody. Asi po 150 metrechpřijdete do lesa, a když se podíváte do svahu na levém břehu zálivu, kříže uvidíte přímo nad sebou. Výlet zvládne téměř každý, v závěrečných partiích je potřeba počítat s trochu složitějším hledáním lokality.

kolo (cca 2,2 km):

Pro cestu na kole je možné použít stejnou trasu jako pro pěší vycházku, ale je potřeba počítat s tím, že v závěrečných partiích není trasa vhodná pro jízdu na kole a kolo tedy spíše ponesete.

auto (cca 3 km):

Použití auta je pro návštěvu tohoto místa zcela nevhodné. Pokud, ale přesto auto použijete, je asi nejlepší jej zaparkovat na parkovišti u restaurace Ztracený mlýn v Lahozu a dál pokračovat po cestě údolím směrem k vodě. V místech kde končí vltavský záliv, překročte potůček na levý břeh a vydejte se po pěšině kolem vody. Asi po 150 metrechpřijdete do lesa, a když se podíváte do svahu na levém břehu zálivu, kříže uvidíte přímo nad sebou.

Souřadnice GPS

www.mapy.cz - 49°48'56.381"N, 14°25'4.019"E

Mapa

mapa edice KČT č. 38 / B5

Mapa 04

Mapu je možné otevřít v samostatném okně a trasu si prohlédnout v detailu.