Tvrz Nedvězí a mlýn z filmu "Na pasece u lesa"

Dřevěná tvrz Nedvězí je prvně připomínán již roku 1358 jako poplužní dvůr a sídlo pánu Nedvězských z Nedvězí. Od roku 1683 byla tvrz majetkem kapituly svatého Víta v Praze na Hradčanech. Dvůr, tak jak ho známe dnes, byl vystavěn kolem roku 1700 právě na místě původní dřevěné tvrze. Od roku 1858 byl pronajímán a roku 1927 byl nakonec prodán soukromým majitelům. Po roce 1948 převzal dvůr státní statek a celý areál začal postupně pomalu chátrat. Po roce 1990 byl objekt vrácen původním majitelům, kteří ho v roce 1995 odprodali, a po rozsáhlé rekonstrukci zde vznikla farma. Jen pár desítek metrů odsud je možno najít i mlýn „pana otce Ladislava Smoljaka“, který je známý z oblíbeného filmu „Na samotě u lesa“. Jde o soukromý objekt, na němž se bohužel v zimě 2010 pod tíhou sněhu zbortila část střechy.

Trasa a doprava na místo

pěšky (cca 11 km):

Z návsi ve Slapech se po červené turistické značce vydejte ve směru Štěchovice. Minete kapličku Rovínek a přijdete na silnici vedoucí k přehradě. Zde se vydáte vpravo po silnici a u přehrady se napojíte na modrou turistickou značku směr Vysoký Újezd. Přes ves Rabyně se dostanete až do údolí k tzv. Pexovu Luhu. Odtud budete již pokračovat po žluté turistické značce až do Nedvězí. Kousek před Nedvězím budete po pravé straně míjet onen známý mlýn z filmu Na samotě u lesa. Jedná se o velice pěknou vycházku, která je kromě asi 2 kmúseku vedena po lesních a polních cestách. Vzhledem ke své délce je však vhodná spíše pro zdatnější turisty.

kolo (cca 13 km):

Golf Slapy - Slapy - přehrada Slapy - Nová Rabyně - Stromeč - směr Neveklov. U osady Loutí je nutno z hlavní silnice odbočit vlevo a vydat se po žluté turistické značce. Ta vás po lesní silnici dovede až přímo do Nedvězí. Trasa je po většinu cesty vedena po asfaltových silnicích. I přes táhlé stoupání za Novou Rabyní se jedná o výlet pro každého běžně zdatného cyklistu.

auto (cca 16 km):

Golf Slapy - Slapy - přehrada Slapy - Nová Rabyně - Stromeč - směr Neveklov - odbočka směr Vysoký Újezd - Nedvězí. Auto je možno zaparkovat přímo před farmou. Pěkný výlet s mnoha možnostmi krátkých pěších procházek po okolí.

Souřadnice GPS

www.mapy.cz - 49°48'23.156"N, 14°27'58.128"E (Nedvězí) / 49°48'29.25"N, 14°27'52.558"E (mlýn)

Mapa

mapa edice KČT č. 38 / B6

Mapu je možné otevřít v samostatném okně a trasu si prohlédnout v detailu.