Údolí Kocáby

Velice pěkné údolí zlatonosné říčky Kocáby, táhnoucí se v délce asi 15 km z Nového Knína do Štěchovic. Kocába je zde neregulovaná a v meandrech se proplétá tichým a opuštěným údolím plným lesů a luk. Na říčce se dříve nacházelo několik mlýnů, z nichž některé lze vcelku dobře lokalizovat i dnes. V souvislosti se zlatohorní historií Nového Knína i Štěchovic lze v údolí dodnes rozpoznat zbytky důlní činnosti. Na říčce se také zlato aktivně rýžovalo. Je zde instalována, bohužel již značně poničená, naučná stezka popisující tyto důlní památky. V osadě Malá Lečice, v místech kde se říčka prořezává ostrým skaliskem, se nachází lokalita, na které bylo v roce 1999 pořádáno mistrovství světa v rýžování zlata. Blíže ke Štěchovicím se pak údolí čím dál více klikatí a je lemováno vysokými skalisky. Údolí zde má zcela jiný ráz a díky své klikatosti je zde Kocába nazývána Hadí řekou. Prázdné louky jsou však již ty tam. Právě zde byly totiž od 30. let 20. století zakládány četné trampské osady, které zde čile fungují doposud.

Procházka po údolí Kocáby, ať třeba jen v některém jejím kratším úseku, je rozhodně báječný zážitek a pokud ji spojíte s návštěvou historického městečka Nového Knína, určitě nebudete zklamáni.

Trasa a doprava na místo

V případě údolí Kocáby se nejedná ani tak o konkrétní zajímavé výletní místo, ale spíše o zajímavou výletní trasu, na kterou lze nastoupit hned na několika místech, přičemž není nutné projít údolí celé.

pěšky (okruh 1: cca 15 km/ okruh 2: cca 15 km):

Pokud se chcete do údolí Kocáby vydat ze Slap pěšky, máte k výběru hned dvě velice pěkné trasy. Obě začínají na návsi ve Slapech a samozřejmě je možné je vcelku dobře zkombinovat podle momentální nálady a kondice.

Okruh 1: Z návsi ve Slapech vyrazíte po modré turistické značce, která vás místními lesy, kolem zapomenutého koupaliště a Helenina dubu, přivede až do samotného údolí k řece. Od rozcestí turistických značek „Pod Bojanovicemi“ budete pokračovat po zelené turistické značce až do Malé Lečice. Cesta vede po loukách, překrásným údolím kolem řeky. V Malé Lečici údolí opustíte a vydáte se po žluté turistické značce přes Královky zpět do Slap. Značka Vás dovede na stejné místo, kde jste svůj výlet začínali. Vzhledem ke své délce a převýšení se jedná spíše o trasu vhodnou pro zdatnější turisty.

Okruh 2: Z návsi ve Slapech vyrazíte po žluté turistické značce směr Královky a Malá Lečice, která vás dovede až do údolí ke Kocábě. Z Malé Lečice pokračujte údolím po zelené turistické značce směr Velká Lečice. Na konci obce, v místech kde značka opouští asfaltovou silnici, se vydejte po této silnici do kopce směr Krámy a Nové Dvory. V Nových Dvorech se opět napojíte na zelenou turistickou značku a budete pokračovat do Porostlin. Na kopci mezi Novými Dvory a Porostlinami na vás čeká nádherný výhled do kraje a na hřeben Brd. V Porostlinách se napojíte na žlutou turistickou značku a ta Vás přivede až na náves do Slap. Vzhledem ke své délce a převýšení se jedná spíše o trasu vhodnou pro zdatnější turisty.

kolo (cca 25-35 km):

Golf Slapy - Buš - Sudovice - Nový Knín - Velká Lečice - Malá Lečice - Štěchovice. Celým údolím lze na kole projet vcelku pohodlně až na několik krátkých úseků, kdy je kolo nutné vést či přenést. Celou trasou z Knína až do Štěchovic vás údolím provede zelená, modrá a žlutá turistická značka. Není nutné projet trasu celou, ale je možno použít i trasy uvedené v části pro pěší turisty. Pokud se rozhodnete výlet ukončit ve Štěchovicích, jedná se o trasu vhodnou pro každého průměrně zdatného cyklistu. V případě, že chcete výjezd ukončit opět ve Slapech je nutno absolvovat poměrně náročné a zdlouhavé stoupání ze Štěchovic (případně přímo z údolí Kocáby po modré značce) směrem na Slapy a výlet se tak stává vhodným jen pro zdatné cyklisty.

auto (trasa 1: cca 10 km/ trasa 2: cca 9 km):

Údolí Kocáby nelze autem projet. Je však možné k němu autem přijet a podniknou pěší vycházku po okolí a zase se k autu vrátit. Zřejmě nejvhodnějšími výchozími místy pro takto koncipovaný výlet je městečko Nový Knín či ves Velká Lečice.

Trasa 1: Golf Slapy - Buš - Krámy - Velká Lečice. Ve Velké Lečici je možno zaparkovat auto třeba u rozcestí turistických značek a po zelené značce se vydat na procházku kolem říčky. Možné jsou oba směry, na Knín i Štěchovice. Až vás vycházka omrzí, prostě se jen vrátíte po stejné trase k autu. Jedná se o výlet vhodný pro každého.

Trasa 2: Golf Slapy - Buš - Sudovice - Nový Knín. V Novém Kníně je možno auto zaparkovat přímo na náměstí, kde najdete i rozcestí turistických značek. Zde je možno se vydat po zelené značce na vycházku údolím. Možno je dojít až do Velké Lečice a nebo klidně i dále. Až vás vycházka omrzí, prostě se jen vrátíte po stejné trase do Knína. Jedná se o výlet vhodný pro každého.

Souřadnice GPS

www.mapy.cz - 49°47'16.576"N, 14°17'35.522"E (rozcestí Nový Knín) / 49°51'6.922"N, 14°24'22.888"E (rozcestí Štěchovice)

Mapa

mapa edice KČT č. 38 / A5/B4,5

Mapu je možné otevřít v samostatném okně a trasu si prohlédnout v detailu.