Vrch Besedná se zbytky Drtinovy rozhledny

Vrch Besedná vypínající se nad osadou Hněvšín byl v turistických průvodcích vždy uváděn jako místo velice pěkných výhledů na kraj kolem Vltavy. Nebylo tedy náhodou, že právě zde byla v roce 1926 vystavěna dřevěná rozhledna. Rozhledna byla slavnostně otevřena dne 11. července 1926 a pojmenována byla na počest PhDr. Františka Drtiny, tehdy nedlouho zemřelého významného rodáka z nedalekého Hněvšína. Profesor Drtina byl v letech 1907 - 1911 říšským poslancem za Masarykovu realistickou stranu. Od listopadu 1918 byl pak poslancem revolučního Národního shromáždění a náměstkem ministra školství a národní osvěty a byl osobním přítelem T. G. Masaryka.

Rozhledna se dlouhá léta těšila oblibě mnoha návštěvníků. Bohužel po roce 1948 začala její údržba váznout, čímž rozhledna během několika dalších let dospěla až do stavu celkové zchátralosti. Celkový nezájem o její opravu vyvrcholil roku 1967 jejím stržením. Rozhlednu na vrchu Besedné tedy bohužel již nenajdete, výhledy z vrcholu jsou také znemožněny vzrostlým lesem. Dodnes je zde však možné najít poměrně zachovalé kamenné základy rozhledny, v jejichž sousedství stojí informační cedule s historií stavby i jejím vyobrazením. Místo má dodnes své neopakovatelné kouzlo a jistě stojí za návštěvu. V posledních letech se vážně uvažuje o obnovení stavby na původním místě.

Trasa a doprava na místo

pěšky (cca 10 km):

Do Hněvšína vás z návsi ve Slapech dovede červená turistická značka, na kterou se lze napojit třeba na křižovatce u božích muk v Buši. Po této značce dorazíte přes obec Čím až k rozcestí nad vsí Křeničná. Zde se napojíte na zelenou turistickou značku a přes Křeničnou dojdete na rozcestí značek Besedná. Odtud je to na Besednou již jen kousek a dovede vás tam místní značení Drtinovy naučné stezky. Trasa vede z drtivé většiny po polních a lesních cestách a jedná se o velice pěknou procházku. Vzhledem ke své délce je vhodná spíše pro zdatnější turisty.

kolo (cca 11 km):

Pro cestu ze Slap na Besednou leze využít značené cyklotrasy č. 301. Ta vás přes obce Buš, Čím a ves Křeničnou přivede až na křižovatku silnice Chotilsko - Živohošť a odbočky do Hněvšína. Z této křižovatky budete asi muset kolo na vrchol již dotlačit. Na místo, kde kdysi rozhledna stála, vás dovede místní značení Drtinovy naučné stezky. Jedná se o velice pěkný a příjemný výlet pro každého průměrně zdatného cyklistu.

auto (cca 11 km):

Golf Slapy - Buš - Čím - Křeničná - Besedná. Auto je potřeba zanechat na křižovatce pod vrchem Besedná, při odbočce do Hněvšína. Přímo až na vrchol se autem vyjet nedá. Na místo, kde stávala rozhledna, je nutno dojít pěšky (asi 500m) a dovede vás tam místní značení Drtinovy naučné stezky. Jedná se o pěkný výlet pro každého.

Souřadnice GPS

www.mapy.cz - 49°45'52.593"N, 14°22'34.904"E

Mapa

mapa edice KČT č. 38 / B5

Mapu je možné otevřít v samostatném okně a trasu si prohlédnout v detailu.

Info: www.drtinovarozhledna.cz