Vyhlídka na Slapské jezero s letovisky nad Novou Rabyní

Zřejmě nejznámější a nejhezčí výhled na Slapské jezero. Z tohoto místa je možno přehlédnout jezero téměř již od přehrady až k rekreační oblasti Hrdlička. Jako na dlani máme přímo před sebou letovisko Ždáň, vlevo pak Měřín, vpravo Skalici a Novou Rabyni. Na horizontu se rozkládají vesnice Buš a Slapy. Právě z tohoto místa je také snad nejlepší výhled na areál golfového hřiště ve Slapech. Vyhlídka leží přímo u silnice Neveklov - Nová Rabyně a je zde i vhodné místo na zaparkování aut. V létě zde funguje kiosek s občerstvením a malým info-centrem.

Vyhlídka vznikla v souvislosti s budováním přilehlé silnice, které zde probíhalo v letech 1930-1932. Silnice byla budována jako přístupová komunikace k plánované přehradě. Přehrada původně nebyla projektována do současných míst, ale měla stát v místech dnešního letoviska Nová Rabyně. V této lokalitě však díky nevhodnému podloží a hospodářské krizi nebyla nakonec nikdy realizována. Parkoviště, kde je možno odstavit auto, je situováno právě v prostoru jednoho z malých kamenolomů sloužících k těžbě stavebního materiálu, potřebného k budování silnice. Jen o několik desítek metrů jižněji od této vyhlídky se nalézá ještě jedna vyhlídka (GPS souřadnice: 49°47'58.733"N, 14°26'10.505"E). Ta byla původně vybavena i betonovou lavičkou a zábradlím, ale za desítky let bez údržby je již značně poničena a díky atraktivnější sestře přímo u silnice již upadla téměř v zapomnění.

Trasa a doprava na místo

pěšky (cca 9 km):

Slapy - Slapská přehrada - Nová Rabyně. Z Nové Rabyně dále po silnici. Asi po necelých 2 kmdorazíte na vyhlídku. Pěšky se na místo dá vcelku dobře dojít, ale téměř celá trasa vede po asfaltové komunikaci s automobilovým provozem. Na pěší výlet tedy tato lokalita není zrovna ideální.

kolo (cca 9 km):

Slapy - Slapská přehrada - Nová Rabyně. Z Nové Rabyně dále po silnici do kopce. Asi po necelých 2 kmdorazíte na vyhlídku. Celá trasa je vedena po asfaltových silnicích. Výlet zvládne každý průměrně zdatný cyklista. Pozor jen na koncové téměř 2 kmstoupání.

auto (cca 10 km):

Slapy - Slapská přehrada - Nová Rabyně. Z Nové Rabyně dále po silnici do kopce. Asi po necelých 2 kmdorazíte na vyhlídku. Cesta autem na tuto vyhlídku je asi nejrozumnější volba, už jen proto, že celá trasa vede po silnici a vlastně není možné volit žádnou alternativu. Přímo u vyhlídky je možné také bez problémů zaparkovat.

Souřadnice GPS

www.mapy.cz - 49°48'3.44"N, 14°26'9.488"E

Mapa

mapa edice KČT č. 38 / B5

Mapu je možné otevřít v samostatném okně a trasu si prohlédnout v detailu.