Zámek Dobříš

Zámek Dobříš je jistě všem velice známá lokalita. Postaven byl zřejmě na místě starého panského domu (sídla hejtmana), který se nacházel v areálu panského statku prvně zmiňovaného roku 1606. Celé panství se dostalo roku 1630 do rukou rodu Mansfeld a panský dům byl zřejmě ve druhé polovině 17. století přebudován na zámek. Současnou rokokovou podobu získal ale až při přestavbě uskutečněné v letech 1745 - 1765. Rodu Mansfeldů patřil zámek až do roku 1942, kdy ho zabrali nacisté a zřídili zde sídlo říšského protektora. Po roce 1945 získal zámek stát a sloužil ministerstvu kultury a Syndikátu českých spisovatelů jako domov spisovatelů. V roce 1998 byl zámek vrácen původním majitelům.

Zámek je přístupný celoročně a návštěvníkům jsou k dispozici tři prohlídkové okruhy. K zámku patří nádherný francouzský park, který prochází postupně rekonstrukcí a rozlehlý park anglický. V budově zámku se také nachází sídlo a expozice muzea města Dobříše.

Trasa a doprava na místo

pěšky:

Pro pěší výlet tato lokalita pro svou vzdálenost ze Slap není vhodná. Ideální je kombinace auto / pěší výlet.

kolo (cca 24 km):

Golf Slapy - Buš - Čím - Chotilsko - Prostřední Lhota - Libčice - Chramiště - Stará Huť - Dobříš. Cyklistická trasa na Dobříš je paradoxně delší než cesta autem, ale je také o mnoho zajímavější. Ze Slap až do Prostřední Lhoty dojedete po běžných místních komunikacích. U špýcharu v Prostřední Lhotě se napojíte na modrou turistickou značku směr Stará Huť a Dobříš. Ta vás potom po většinou polních cestách, přes hluboké dobříšské lesy a údolím Kocáby, přivede až k rybníku Strž ve Staré Huti. Odtud je k zámku na Dobříš jen co by kamenem dohodil a přivedou vás k němu všudypřítomné směrovky. Výlet spíše pro zdatnější cyklisty a určitě na celý den. Vřele však doporučuji!

auto (cca 19 km):

Golf Slapy - Buš - Nový Knín - Mokrovraty - Stará Huť - Dobříš. Parkoviště se nalézá přímo před zámkem.

Souřadnice GPS

www.mapy.cz - 49°46'53.89"N, 14°10'43.62"E

Mapa

mapa edice KČT č. 38 / B3

Mapu je možné otevřít v samostatném okně a trasu si prohlédnout v detailu.

Info: www.zamekdobris.cz