Zámek Konopiště

Hrad Konopiště byl založen pravděpodobně pražským biskupem Tobiášem z Benešova kolem roku 1294. V roce 1327 přešel do rukou rodu Šternberků, které pak následovalo několik dalších majitelů. První zásah do středověké struktury hradu byl proveden koncem 15. století. V barokní rezidenci pak proměnili Konopiště v 18. století Vrtbové z Vrtby.

V roce 1887 koupil celé panství Konopiště František Ferdinand d´Este, od r. 1896 následník císařského trůnu, který zámek přestavět v historizujícím stylu a jeho okolí přeměnil v krajinářský park. V roce 1921 převzal Konopiště od arcivévodových dědiců československý stát a zámek i s parkem byl zčásti zpřístupněn veřejnosti. Za II. světové války byl v Konopišti umístěn hlavní štáb jednotek SS. Zámek i většina inventáře v interiérech se do dnešních dní zachoval v podobě, jakou měl v době, kdy zámek obýval František Ferdinand d´Este s rodinou.

Zámek je veřejnosti přístupný pouze sezónně a pro návštěvníky jsou připraveny tři prohlídkové okruhy. Park je volně přístupný. Zámek Konopiště je jednou z našich nejznámějších památek a jeho návštěva určitě stojí za pozornost.

Trasa a doprava na místo

pěšky:

Pro pěší výlet tato lokalita pro svou vzdálenost ze Slap není vhodná. Ideální je kombinace auto / pěší výlet.

kolo (cca 31 km):

Golf Slapy - Slapy - Nová Rabyně - Neveklov - směr Neštětice - Přibyšice - Vatěkov - zámek Konopiště. Velice pěkný výlet malebnou krajinou. Trasa vede po místních asfaltových komunikacích. Vzhledem ke své délce je již však vhodná jen pro zdatnější cyklisty a určitě je potřeba počítat s celodenní akcí.

auto (cca 37 km):

Golf Slapy - Slapy - Nová Rabyně - Neveklov - Tisem - Jirovice - Benešov / zámek Konopiště. Auto je možno zaparkovat buď v centru Benešova a k zámku dojít procházkou pěšky anebo je možno využít parkoviště nedaleko zámku. Přes park je pak možno dojít za několik málo minut až před zámek. Výlet vhodný opravdu pro každého.

Souřadnice GPS

www.mapy.cz - 49°46'46.221"N, 14°39'25.801"E / 49°46'57.603"N, 14°39'31.472"E (parkoviště)

Mapa

mapa edice KČT č. 40 / B4

mapu je možné otevřít v samostatném okně a trasu si prohlédnout v detailu.

Info: www.zamek-konopiste.cz