Zámek v Jablonné nad Vltavou

První zmínka o Jablonné pochází z roku 1318. Ve středověku zde byl rytířský dvorec, kolem kterého časem vznikla nevelká osada. V roce 1729 zakoupil Jablonnou hrabě Kinský a dvorec přestavěl na zámek s parkem a rozsáhlými hospodářskými budovami. V dalším období se majitelé rychle střídali. V letech 1836-1843 vlastnili areál pražští obchodníci Jan a Filip Bachneibly, kteří v prostorách statku zřídili výrobu Dextrinu. V roce 1928 zakoupil celé panství ředitel Agrární banky československé v Praze p. Rudolf Vodička.

V době 2. svět. války byl statek zabrán Němci a byl zde zřízen jeden z několika tzv. „SS hofů“. Po roce 1948 byl velkostatek zkonfiskován státem a nacházel se zde domov důchodců a tzv. Domovy dr. Karla Farského (domovy odpočinku církve čs.). Budova zámku i s přilehlým parkem a hospodářskými budovami postupně chátrala. Až v roce 2005 byla zakoupena soukromou společností, která vše kompletně opravila.

Na podzim 2009 byl zámek zpřístupněn veřejnosti a slouží jako showroom společnosti prodávající repliky starožitného nábytku a doplňků historických interiérů. V zámku se konají pravidelné prohlídky, park je volně přístupný.

Trasa a doprava na místo

pěšky:

Ač je Jablonná ze Slap vzdušnou čarou vzdálená asi je 4 km, pro pěší výlet budete muset zvládnout mnohem více. Je totiž nutno dostat se na druhý břeh jezera, a pokud vás někdo nepřeveze na lodi, tak je to možné jen po mostovce Slapské přehrady. Tím se ovšem cesta značně natáhne - až na 13 km. Navíc je nutno velkou část absolvovat po frekventovaných asfaltových komunikacích. Pro pěší vycházku ze Slap tudíž není Jablonná příliš vhodná.

kolo (cca 15 km):

Golf Slapy - Slapy - přehrada Slapy - Nová Rabyně - Stromeč - Blaženice - Jablonná nad Vltavou. Velice pěkný výlet vedoucí po asfaltových silnicích a značených polních cestách. Až do obce Blaženice přijedete po asfaltové silnici. Zde je nutné se napojit na žluto/zelenou turistickou značku směr Jablonná. Ta vás po polní cestě, přes meze a louky, přivede až do Jablonné k zámku. Velice pěkný výlet pro každého průměrně zdatného cyklistu.

auto (cca 17 km):

Golf Slapy - Slapy - přehrada Slapy - Nová Rabyně - Stromeč - Blaženice - Jablonná nad Vltavou. Auto lze zaparkovat na návsi v Jablonné odkud je to již několik desítek metrů k zámku.

Souřadnice GPS

www.mapy.cz - 49°46'49.421"N, 14°26'56.952"E

Mapa

mapa edice KČT č. 38 / B6

mapu je možné otevřít v samostatném okně a trasu si prohlédnout v detailu.

Info: www.zamekjablonna.cz