Zámek v Mníšku pod Brdy a poutní místo Skalka

První písemná zmínka o hradu Mníšku pod Brdy pochází z roku 1348. V roce 1487 získal Mníšek rod pánů z Mitrovic. V roce 1639 švédská vojska zámek i se dvorem vypálila. Roku 1655 koupil celé panství i se zámkem pražský měšťan Servác Engel z Engelsflussu, který ho nechal v letech 1656-1672 kompletně opravit. Touto přestavbou získal zámek v podstatě současné rysy. K zásadní opravě zámku pak došlo ještě v letech 1910-1911.

Po 2. svět válce byl zámek doslova vypleněn a posléze přešel do správy ministerstva vnitra, které zde zřídilo archiv. Tento stav trval až do roku 2000, kdy byl zámek vyklizen a převeden do správy Národního památkového ústavu. Tentýž rok také započala velkorysá oprava objektu a jeho postupné zpřístupňování veřejnosti. V zámku jsou pro návštěvníky připraveny dva prohlídkové okruhy, které seznamují se stylem života a bydlením vyšších vrstev společnosti v období 1. republiky.

Návštěvu zámku lze spojit s velice pěknou vycházkou k poutnímu místu Skalka, ležícímu asi 1,5 kmod zámku, na kopci nad městem. Najdete zde barokní kostelík sv. Máří Magdaleny, někdejší klášter s poustevnou a křížovou cestu. Díky poddolování celé lokality byl areál značně devastován. Kostelík díky sesuvu svahu prasknul a s jeho záchranou se započalo až na počátku 80. let. Fasáda je opravena, ale unikátní interiér s výzdobou umělými krápníky na svou záchranu stále čeká a je nepřístupný. Křížová cesta i budova kláštera je zčásti opravena. Z lokality Skalka je nádherný výhled do kraje.

Trasa a doprava na místo

pěšky:

Pro pěší výlet ze Slap není tato lokalita pro svou vzdálenost vhodná. Ideální je kombinace auto / pěší výlet.

kolo (cca 18 km):

Golf Slapy - Buš - Nové Dvory - Krámy - Velká Lečice - Nová ves pod Pleší - Mníšek pod Brdy/zámek. Na kole se dá do Mníšku přijet po velice příjemné trase vedoucí zvlněnou malebnou krajinou. Trasa většinou vede po asfaltových místních komunikacích. Vzhledem ke své délce a profilu je však vhodnější spíše pro zdatnější cyklisty, kteří však určitě nebudou zklamáni. Menší problém s kolem by mohl nastat snad jen při cestě od zámku v Mníšku k poutnímu místu Skalka po zelené turistické značce, která je vhodná spíše pro pěší. Cyklistům doporučuji použití delší ale vhodnější trasy od zámku po žluté značce na rozcestí „Na Rovinách“ a odtud po červené značce na Skalku.

auto (cca 21 km):

Golf Slapy - Buš - Nový Knín - Malá Hraštice - Nová ves pod Pleší - Mníšek pod Brdy. Auto lze zaparkovat přímo před zámkem, který se nachází nedaleko náměstí. Pokud se rozhodnete pro vycházku k poutnímu místu Skalka, doporučuji použít zelené turistické značky, vedoucí z náměstí až na místo. Jedná se o 1,5 kmdlouhou vycházku, kterou by měl zvládnout snad téměř každý. Jen upozorňuji, že trasa vede celou cestu do kopce.

Souřadnice GPS

www.mapy.cz - 49°52'3.434"N, 14°15'30.383"E (zámek) / 49°52'37.564"N, 14°15'15.43"E (Skalka)

Mapa

mapa edice KČT č. 38 / A3,4

Mapu je možné otevřít v samostatném okně a trasu si prohlédnout v detailu.

Info: www.zamek-mnisek.cz