Zámek ve Slapech

Stejně jako mnoho jiných českých a moravských vsí tak i Slapy mají svůj zámek. Původně šlo vlastně o klášterní opevněný dvůr patřící dlouhá léta k majetku zbraslavského kláštera. První zmínka o něm (a zároveň i o Slapech) pochází z roku 1292. Po zrušení zbraslavského kláštera v roce 1785 připadlo celé slapské panství i s dvorem do rukou státu. Roku 1825 ho koupil Karel Bedřich baron Korb z Weidenheimu, který také původní klášterní rezidenci přestavěl roku 1841 na nevelký zámeček. V roce 1881 přešlo celé panství do majetku hraběte Bedřicha Westphalena, jenž ho byl na sklonku 1. svět války nucen prodat. V roce 1919 pak celé slapské panství připadlo do správy pražské Agrární banky. Ta ho posléze za 2 miliony korun prodala presidentu pražské obchodní komory Leo Bondymu (po něm pak majetek zdědili Emil a Egon Bondy). V letech 1927 až 1930 nechali majitelé zámek i celý areál statku přestavět na zámek v pseudobarokním stylu.

Před zámkem, na místě bývalého rybníka, vyrostlo jezírko. V areálu statku byly postaveny nové stodoly, kolářská a kovářská dílna, skleník s teplovodním topením a dokonce benzínová čerpací stanice. Se započetím 2. svět války byla nucena rodina Bondyů, která měla židovský původ, uprchnout do zahraničí. V areálu zámku se nacházela škola Hitlerjugent a konaly se zde kurzy školení instruktorů tzv. Kuratoria (česká obdoba Hitlerjugent). Po válce byl majetek rodině vrácen, ale po roce 1948 o něj opět přišla. V druhé polovině 20. století byl objekt využíván ozbrojenými složkami ČSSR. Po roce 1990 byl restituován. V současné době je zámek v soukromých rukou, je prázdný a veřejnosti nepřístupný. Často je využíván filmaři k natáčení českých i zahraničních filmů.

Trasa a doprava na místo

pěšky (cca 1,5 km):

Zámek ve Slapech se nachází v dolní části obce u silnice Slapy - Buš. Jak již bylo výše řečeno, zámek je trvale nepřístupný a do jeho areálu je možno nahlédnout jen přes bránu, nacházející se na jižní straně areálu. Jde o příjemnou vycházku, kterou zvládne opravdu každý.

kolo (cca 1,5 km):

Stejně jako v případě pěší trasy.

auto (cca 1,5 km):

Cesta autem je k tomuto místu možná, ale vzhledem ke vzdálenosti vcelku zbytečná. Pokud se snad nakonec skutečně rozhodnete použít auto, je nutno zaparkovat na parkovišti na návsi ve Slapech k cíly dojít několik desítek metrů pěšky.

Souřadnice GPS

www.mapy.cz - 49°48'42.997"N, 14°23'49.097"E

Mapa

mapa edice KČT č. 38 / B5

Mapa 02

Mapu je možné otevřít v samostatném okně a trasu si prohlédnout v detailu.