Zámek ve Vrchotových Janovicích s parkem

Zámek s parkem ve Vrchotových Janovicích je jednou z expozic Národního muzea. Původně se jednalo o kamennou gotickou vodní tvrz pánů z Janovic, později renesančně přestavěnou pány z Říčan, která se v 18. století proměnila v reprezentační sídlo votické větve hrabat z Vrtby. Svou současnou novogotickou podobu získal zámek v polovině 19. století, při velké přestavbě celého areálu. Posledními soukromími majiteli areálu byl rod Nádherných z Borotína, mezi kterými zvláště vynikala baronka Sidonie Nádherná.

Během 2. svět. války bylo v zámku zřízeno vojenské velitelství a kasárna SS. Těsně po válce se zde vystřídala sovětská i československá armáda a v roce 1950 byl zámek vyvlastněn a využíván jako sklad a archiv. Zámek postupně chátral a před naprostou zkázou ho zachránilo až na konci 50. let převedení do majetku Národního muzea.

V areálu zámku jsou zřízeny stálé expozice „Společnost v Čechách 19. století“, „Rilke, Kraus a Vrchotovy Janovice“ a „České zvonařství“. Za návštěvu jistě stojí nádherný park, který není svou rozlohou nijak velký, ale jinak se může směle rovnat známému parku v Průhonicích. Zámek je přístupný pouze sezónně. Celoročně je volně přístupný přilehlý krajinářský park. Celý zámecký areál má velice příjemnou atmosféru, zejména jarní vycházky parkem jsou zde nezapomenutelným zážitkem.

Trasa a doprava na místo

pěšky:

Pro pěší výlet tato lokalita pro svou vzdálenost ze Slap není vhodná. Ideální je kombinace auto / pěší výlet.

kolo (cca 35 km):

Golf Slapy - Slapy - Nová Rabyně - Neveklov - Maršovice - Šebáňovice - Vrchotovy Janovice. I přesto, že Vrchotovy Janovice jsou ze Slap už poměrně daleko je možné tento výlet absolvovat i na kole. Trasa vede vesměs po místních komunikacích velice pěkným krajem. Vzhledem ke své délce je již však vhodná jen pro zdatnější cyklisty a určitě je potřeba počítat s celodenní akcí.

auto (cca 35 km):

Golf Slapy - Slapy - Nová Rabyně - Neveklov - Maršovice - Šebáňovice - Vrchotovy Janovice. Auto lze zaparkovat nedaleko od zámku. I přesto, že je lokalita ze Slap již poměrně daleko, jedná se o velice pěkný výlet. Obzvláště po návštěvě parku určitě nebudete litovat.

Souřadnice GPS

www.mapy.cz - 49°40'7.734"N, 14°34'41.584"E

Mapa

mapa edice KČT č. 40 / C3

Mapu je možné otevřít v samostatném okně a trasu si prohlédnout v detailu.

Info: www.nm.cz/sluzby-detail.php?f_id=17