Zaniklé lesní koupaliště

Celý slapský region je dnes již dlouhá léta znám jako místo letní rekreace mnoha Pražanů. Letoviska na březích rozlehlého přehradního jezera zná téměř každý. Když se řekne „jedu na Slapy“, většinou každého hned napadne hlavně koupání v přehradě. Málo kdo však ví, že i Slapy měly své koupaliště. Koupaliště je však již delší dobu nepoužívané a značně zchátralé. Navíc se nenalézá přímo v obci, ale překvapivě v lese, na kopci nad obcí.

Plovárna vznikla na místě tzv. Šeberových rybníčků a nachází se v lese, kousek od benzínové pumpy při silnici Nový Knín - Praha. Mnohé by napadlo, k čemu bylo potřeba ve Slapech stavět koupaliště, když obec je již odedávna spjata s řekou a tudíž koupání je bez problémů možné právě ve Vltavě. V roce 1935 však slapský velkostatek započal s postupným rozparcelováním rozsáhlých lesů na tzv. „Vyhlídce“. Záměrem bylo zde vybudovat doslova velkoryse pojaté „Letovisko Slapy“. Bylo zde vyměřeno téměř 500 parcel. Byly vyprojektovány silnice, přípojky elektřiny i vodovod. Celá zastavěná oblast měla sahat od silnice Štěchovice - Slapy až k Vltavě, k Rovínku a k počátku Sv. proudů. Hned v roce 1935 byla vybudována reprezentativní lesní restaurace „Na Vyhlídce“ se střelnicí a několik ukázkových vil.

Celý projekt byl před válkou prezentován jako ideální a bezpečné útočiště mnoha pražských domácností před, v té době zcela reálnou, možností bombardování Prahy. Díky nastalým válečným událostem se nakonec projekt v původně plánovaném rozsahu nepodařil dokončit. No a právě součástí celého tohoto podniku byla i lesní plovárna, která byla dle dobových prospektů „vhodná též pro neplavce a dítky a zařízena pro závody a skoky“. U koupaliště se nacházely šatny a kiosek s občerstvením. Ještě v 50. letech se sem chodila slapská mládež koupat. Postupem času bylo koupaliště zastíněno vzrostlým lesem a postupně zchátralo až do dnešní podoby. K popularitě asi nepřispěla ani za každých okolností poměrně studená voda, kterou byl bazén napájen přímo z nedalekého pramene.

Trasa a doprava na místo

pěšky (cca 3,6 km):

Z výchozího stanoviště je potřeba projít vsí Přestavlky a dostat se na náves ve Slapech. Odtud se vydejte po modré turistické značce směr údolí Kocáby. Trasa vede po lesních pěšinách a cestách, není tedy třeba se obávat automobilového provozu. Po překonání hlavní silnice, spojující Prahu a Nový Knín, pokračujte po modré turistické značce vedoucí po lesní cestě. Asi po 150 metrechzahněte na křižovatce lesních cest doleva (pokud byste zde zahnuli doprava, asi po 100 metrechdorazíte k tajemnému, zapomenutému pomníčku - popsáno na jiném místě průvodce) a po dalších cca 400 metrechdorazíte k zaniklé plovárně. Koupaliště se nalézá přímo u cesty, ale obzvláště v létě není díky keřům z cesty téměř vůbec vidět. Nalézá se v místech, kde jsou po obou stranách cesty mokřiny. Plovárna je situována po pravé straně lesní cesty. Přímo k plovárně se dostanete po cestě, která odbočuje doprava ještě před mokřinou a která vás asi po 40 metrechdovede přímo na hráz koupaliště. Jedná se o velice pěknou vycházku pro každého průměrně zdatného turistu. Okolní les je při vhodném počasí ideální pro sběr hub.

kolo (cca 3,6 km):

Stejná trasa jako pro pěší. Možno využít i trasu pro auta. Výlet zvládne každý průměrně zdatný cyklista.

auto (cca 4 km):

Pokud se rozhodnete jet na místo autem, je nutné projet vsí Slapy až na hlavní silnici Nový Knín - Praha. Minete benzinovou pumpu směrem na Prahu a asi po 200 metrechzastavíte na křižovatce (možnost parkování po levé straně hlavní silnice). Z tohoto místa je již nutno dále pokračovat pěšky po modré turistické značce směr údolí Kocáby. Cesta k plovárně z tohoto místa je podrobně popsána v trase pro pěší návštěvníky.

Souřadnice GPS

www.mapy.cz - 49°49'34.663"N, 14°23'0.63"E

Mapa

mapa edice KČT č. 38 / B5

Mapu je možné otevřít v samostatném okně a trasu si prohlédnout v detailu.