Zaniklý zlatodůl v Kozích Horách u Nového Knína

Jedná se o zbytky jednoho z průzkumných dolování v okolí Nového Knína, o tzv. štolu Sylvy Tarouccy. Štola je dlouhá asi 200 m a byla založena roku 1911 hrabětem Sylvou Tarouccou, majitelem průhonického panství, který v té době podnikal kutací práce v celé oblasti se snahou o znovuotevření zlatých dolů. Při ražbě štoly byly na několika místech naraženy staré dobývky. Ve 20. letech 20. století bylo však dílo pro neperspektivnost opuštěno. V 50. letech byla štola znovu otevřena při průzkumných pracích a po vyčištění byla zmapována a ovzorkována. V 80. letech byly v rámci geologického průzkumu celé oblasti provedeny dva hlubší vrty. Jejich výsledky potvrdily, že obsahy zlata jsou zde velmi nízké a dolování by bylo neekonomické.

Lokalita se nalézá uprostřed lesa na úbočí vrchu Besídka v těsné blízkosti jedné z lesních cest a trasy turistické značky. V okolí lze dodnes dobře rozeznat několik propadů a spoustu odvalů, na které se vyvážela vytěžená hornina. Z důvodu bezpečnosti je lokalita obehnána dřevěným oplocením, štola je zakryta mříží. Na místě naleznete informační tabulku s historií těchto míst i plánkem zdejších štol. Místo je součástí naučné stezky Kozí Hory - Libčice, jejíž počátek naleznete na náměstí v Novém Kníně.

Trasa a doprava na místo

pěšky:

Pro pěší výlet ze Slap není tato lokalita pro svou značnou vzdálenost vhodná. Využít však lze naučné stezky Kozí Hory, která počíná v Novém Kníně a vede i přes tuto lokalitu. V terénu je bohužel trasa stezky dosti poničena, není možno se na ni vždy spolehnout.

kolo (cca 17 km):

Golf Slapy - Buš - Čím - Chotilsko - Prostřední Lhota - Libčice - Chramiště. Z Chramiště je nutno pokračovat po modré turistické značce směr Dobříš. Značka vede po lesní cestě a asi po 1 kmvás k bývalému dolu přivede. Jedná se o velice pěkný výlet, který je možno spojit s výletem k památníku Karla Čapka do Strže. Jedná se o výlet vhodný pro průměrně zdatné cyklisty.

auto (cca 17 km):

Golf Slapy - Buš - Čím - Chotilsko - Prostřední Lhota - Libčice - Chramiště - Hranice. Autem nelze až přímo k zlatodolu přijet. Je nutno ho zaparkovat na křižovatce u osady Hranice (GPS souřadnice: 49°45'52.214"N, 14°15'48.397"E) a dále pokračovat po modré turistické značce směr Dobříš, která vás k zlatodolu po necelém 1 kmpřivede. Jedná se o vycházku vhodnou opravdu pro každého.

Souřadnice GPS

www.mapy.cz - 49°45'41.003"N, 14°15'16.776"E

Mapa

mapa edice KČT č. 38 / B3

Mapu je možné otevřít v samostatném okně a trasu si prohlédnout v detailu.

Info: Naučná stezka - www.zlatokop.cz/CKZ/clanky/cesky/NovyKninStezky/2StezkaLibcice.htm