Zapomenutý pomníček v lese u silnice nad obcí Slapy

Slapy a okolní krajina skrývají ještě mnoho tajemství a záhad. Jedním z takových tajemných míst je bezesporu zapomenutý kamenný pomníček nalézající se na kopci, v lese, u silnice Nový Knín - Slapy. Přestože pomníček stojí jen několik desítek metrů od této frekventované komunikace a v bezprostřední blízkosti se nalézá parkoviště využívané četnými houbaři, jen málo kdo má o existenci tohoto místa potuchy.

Jedná se vlastně o kamenný blok ve tvaru písmene L. Na pomníku jsou vytesány dva překřížené obrazce (vypadající jako meče, jehlice či násady na motyku…) a několik čísel a písmen s ne zcela jasným smyslem. Pomník stojí mezi čtyřmi vzrostlými listnatými stromy. Okolí je zarostlé mnohem mladším porostem jehličnanů i listnáčů a je tedy jasné, že celá lokalita vypadala původně zcela jinak.

O historii tohoto pomníku není nic známo. Nenašel jsem žádný odkaz v historických průvodcích, pomníček není zakreslen ani v žádné mapě. Mezi místními obyvateli se o původu pomníku tradují dvě teorie. Podle jedné jde o pomníček upomínající na vraždu mládence, kterého jeho milá dívka probodla jehlicí po té, co se dozvěděla, že její vyvolený se musí dle vůle rodičů oženit s jinou dívkou. Podle druhé teorie jde o upomínku na středověké hornické neštěstí a zkřížené obrazce na pomníčku mají symbolizovat násady havířských motyk. Pravdou je, že v této lokalitě a jejím okolí se ve středověku skutečně nacházelo několik šachet, kde se dolovalo zlato. Odhalení pravého původu tohoto místa ne sebe však zatím pořád čeká. To však nemění nic na skutečnosti, že se jedná o zajímavé místo, které by rozhodně nemělo unikat vaší pozornosti.

Trasa a doprava na místo

pěšky (cca 3,6 km):

Z výchozího stanoviště je potřeba projít vsí Přestavlky a dostat se na náves ve Slapech. Z tohoto bodu se dále vydáte po modré turistické značce směr údolí Kocáby. Po překonání hlavní silnice spojující Prahu a Nový Knín budete pokračovat lesní cestou po modré turistické značce, která asi po 150 mzahýbá doleva. Vy se však vydáte doprava a po dalších asi 100 metrechdorazíte k tajemnému a zapomenutému pomníčku. Tento výlet je vhodné spojit s návštěvou zaniklého lesního koupaliště a Helenina dubu, které se nacházejí v nedalekém okolí. Trasa vede po lesních pěšinách a cestách, není tedy třeba se obávat automobilového provozu. Jedná se o velice pěknou vycházku pro každého průměrně zdatného turistu. Okolní les je při vhodném počasí ideální pro sběr hub.

kolo (cca 3,6 km):

Stejná trasa jako pro pěší. Možno využít i trasu pro auta. Výlet zvládne každý průměrně zdatný cyklista.

auto (cca 4 km):

Pokud se rozhodnete jet na místo autem, je nutné projet vsí Slapy až na hlavní silnici Nový Knín - Praha. Minete benzínové čerpadlo směrem na Prahu a asi po 200 metrechzastavíte na křižovatce (možnost parkování po levé straně hlavní silnice). Z tohoto místa je již nutno dále pokračovat pěšky po modré turistické značce, která asi po 150 mzahýbá doleva. Vy se však vydáte doprava a po dalších asi 100 metrechdorazíte k tajemnému a zapomenutému pomníčku. Tento výlet je vhodné spojit s návštěvou zaniklého lesního koupaliště a Helenina dubu, které se nacházejí v nedalekém okolí. Trasa vede po lesních pěšinách a cestách, není tedy třeba se obávat automobilového provozu. Jedná se o velice pěknou vycházku pro každého průměrně zdatného turistu. Okolní les je při vhodném počasí ideální pro sběr hub.

Souřadnice GPS

www.mapy.cz - 49°49'33.617"N, 14°23'23.117"E

Mapa

mapa edice KČT č. 38 / B5

Mapu je možné otevřít v samostatném okně a trasu si prohlédnout v detailu.