Zřícenina hradu Kozí hřbet

V písemných pramenech je hrad prvně připomínán roku 1369. Roku 1441 se pokusila hrad dobýt husitská vojska, což se jim však nepodařilo. Hrad zanikl již zřejmě na přelomu 15. a16. století potom, co byl připojen k panství Osečany a nový majitel o něj ztratil zájem. Ještě v 18. století byla však zřícenina v relativně dobrém stavu; potom ho však obyvatelstvo začalo používat jako levný zdroj stavebního materiálu a hrad byl značně pobořen.

Hrad stojí na příkrém ostrohu nad údolím potoka Mastníka. Do dnešních dní se z něj zachovalo jen několik zdí. Jeho rozlohu a dispozici naznačují terénní nerovnosti a zbytky hradních příkopů. Ač z hradu toho mnoho nezbylo, vycházku k jeho zříceninám lze určitě doporučit. Jedná se o tajemnou krajinu, kterou v minulosti obývali Keltové, či jí táhla husitská vojska. Vždyť právě někde zde, v okolí Živohoště, došlo k vůbec první husitské bitvě. Výlet lze spojit návštěvou nedalekého hradu Ostromeč a oppida Hrazany.

Trasa a doprava na místo

pěšky:

Pro pěší výlet ze Slap není tato lokalita pro svou vzdálenost příliš vhodná. Ideální je kombinace auto / pěší výlet.

kolo:

Pro výlet na kole není tato lokalita příliš vhodná. Trasa z Radíče k hradu je pro kola nevhodná a spíše než jízda vás tak čeká přenášení a tlačení kola.

auto (trasa 1: cca 33 km/ trasa 2: cca 23 km):

Auto je možno použít jen pro příjezd do obce Radíč, kam je možno se ze Slap dostat dvěma trasami.

Trasa 1: Golf Slapy - Buš - Čím - Křeničná - přes živohošťský most směr Neveklov - za vsí Stranný odbočka směr Nová Živohošť - dále pak odbočka na Nahoruby - Radíč.

Trasa 2: Golf Slapy - Buš - Čím - Chotilsko - prostřední Lhota - Mokrsko - Čelina - přes cholínský most směr Neveklov - Nalžovice - Radíč.

K hradu Kozí hřbet, který je vzdálen ještě asi 2 km, je pak nutno pokračovat pěšky po modré turistické značce. Výlet si lze i prodloužit dále až na Ostromeč a k oppidu Hrazany, odkud se lze po žluté turistické značce vrátit opět do Radíče. Okruh je dlouhý cca 11 kma pro průměrně zdatného turistu je to ideální kombinace.

Souřadnice GPS

www.mapy.cz - 49°43'25.148"N, 14°25'49.638"E

Mapa

mapa edice KČT č. 38 / C5

Mapu je možné otevřít v samostatném okně a trasu si prohlédnout v detailu.