Lokalita 

Celá oblast Slapské přehrady a jejího okolí, stejně jako obec Slapy a přilehlá místa, má nesporný genius loci – tedy svého specifického ducha. Ten je tvořen nejen nádhernou krajinou a zajímavě kopcovitým terénem, ale také mnoha unikátními a historicky zajímavými místy v blízkém okolí.

 

Proč Golf Park Slapy sv. Jan? – Pojmenování je nasnadě. Jen několik málo stovek metrů vzdušnou čarou od hřiště stojí socha jednoho z nejstarších českých patronů a světců, mučedníka Jana z Nepomuku. Ve znaku hřiště Golf Park Slapy sv. Jan je použit reliéf odvozený právě z této konkrétní sochy. Jeho zpodobnění je ojedinělé a zvláštní hned dvěma symboly – jedním z nich je prst u úst, který odkazuje na fakt, že Jan Nepomucký je patronem tajemství; a druhým neobvyklým znakem jsou hvězdy kolem jeho hlavy namísto svatozáře. Jde o pět šesticípých hvězd, které mají připomínat legendu týkající se jeho úmrtí, zdůrazňují jeho svatost a symbolizují pět světcových ctností – zbožnost, pokoru, dobročinnost, mlčenlivost a píli.

 

Známé Svatojanské proudy dostaly své jméno právě podle této sochy svatého Jana z Nepomuku, která byla roku 1721 vztyčena při příležitosti jeho blahořečení. Nedaleko sochy také najdeme původní barokní pískovcový sloup z roku 1643, který pro změnu připomíná splavnění tohoto úseku Vltavy strahovským opatem Kryšpínem Fukem. Avšak před vybudováním a napuštěním Slapské přehrady byste ani sochu, ani sloup na dnešním místě (pod hrází, blízko elektrárny) nenašli. Jejich původní místo bylo zhruba o 800 m výše proti proudu řeky. Většina bývalých, zhruba sedm kilometrů dlouhých, Svatojánských proudů je od roku 1943 zatopena vodami Štěchovické zdrže. To, co z nich zbylo, pak pohltila v roce 1954 Slapská přehrada. Jejich pomyslný začátek dnes připomíná už jen kaplička na Rovínku, další vyhledávané turistické místo v okolí Slap.

 

Unikátní a nepřehlédnutelné body v krajině určily také názvy obou devítek hřiště – Rabyňská hora a Tři kříže. První jmenovanou najdete v jižní části hřiště, blíž ke golf clubu. Její dominantou je překrásný výhled z nejvyššího bodu v krajině v tomto místě – z Rabyňské hory. A přímo u ní najdou golfisté vůbec první green celého hřiště – green jamky číslo jedna. Na tomto místě plánujeme postupem času vybudovat menší vyhlídku přístupnou pro pěší turisty.

 

Nádherný výhled na velkou část přehrady i s hrází je ze skalní vyhlídky na druhém břehu, přímo naproti golfovému hřišti – z Rabyňské vyhlídky, kterou nemůžete minout cestou z hráze kolem Rabyně.

 

Druhý zajímavý a téměř zapomenutý historický bod v lokalitě Slapy jsou Tři kříže. Ke druhé devítce hřiště, té, kterou najdete na severní části hracího území, je to od Tří křížů několik desítek metrů. Tři kříže jsou ukryté v hlubokém listnatém lese, vede k nim uzounká stezka a jen málokdo by v těchto místech čekal tak výjimečný bod v krajině – údajný geografický střed původního českého království. Historie toho, kdo přesně a z jakého popudu dal pískovcové kříže na tomto místě postavit, je nejasná. Místo samo má ale velmi silnou atmosféru.

 

Opominout nelze samozřejmě ani samotnou obec Slapy. Slapy jsou starodávným místem, nejstarší zmínka o něm je z roku 1292. Toho roku založil král Václav II. Zbraslavský klášter. Zbraslavští dostali jako dar i rozsáhlé pozemky a řadu vesnic, mezi jinými i Slapy a přilehlé Přestavlky. A právě tyto dvě obce přiléhají k areálu golfového hřiště.

 

V obci Slapy nelze přehlédnout klenutou stavbu, barokní skvost místního kraje, malý, ale unikátní kostel sv. Petra a Pavla. Prameny uvádějí, že byl postaven roku 1693 podle plánů slavného Jana Santiniho. Další zajímavostí je jeden ze čtyř zvonů na věži kostela sv. Petra a Pavla, ten největší z nich. Byl ulit mistrem Bartolomějem v roce 1525! Ve středu obce, vedle kostela, stojí budova školy, prvně zmiňovaná v roce 1669, a také budova fary, která dnes slouží jako chráněné bydlení pro lidi se speciálními potřebami. Existence slapské fary je písemně doložena už ve 14. století. Celé slapské panství je pak často zmiňováno v písemnostech Zbraslavského kláštera.

 

Kromě toho místní krajina a lokalita nabízí ještě mnoho dalších zajímavých míst a tras, stezek a túr (Povltavskou stezku, Albertovy skály nebo nedalekou chráněnou rezervaci Hrdlička a další), které vás zavedou nejen do překrásné krajiny, ale prostřednictvím mnoha příběhů také do historie místa.

Kalendář akcí

« 2024 Červenec » loading...
Po Út St Čt So Ne
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
31
1
2
3
4
Ne 21

SEVEN CUP

21 července @ 9:00 - 19:00
Po 22

Řízková tour

22 července @ 13:00 - 19:00
Čt 25

MEN TOUR

25 července @ 14:00 - 19:00
26

Páteční HCP den na Slapech

26 července @ 14:00 - 19:00
So 27

PG tour

27 července @ 9:00 - 17:00
Top10

Partneři

Oficiální míč hřiště
Partner
Partner